PHN w 2012 r.: ponad 185 mln strat netto

Skonsolidowana strata netto Polskiego Holdingu Nieruchomości wyniosła 185,8 mln zł netto. W 2012 r. negatywnie na wynikach finansowych grupy odbiło się przeszacowanie wartości godziwej nieruchomości.

Przychody z najmu w roku 2012 wyniosły 140 mln zł wobec 139 mln zł rok wcześniej. W 2012 r. do grona najemców dołączył duży strategiczny partner korporacyjny – Poczta Polska, który przez najbliższe lata będzie wynajmował biurowiec Intraco, a docelowo wprowadzi się do nowo powstającego biurowca PHN Domaniewska 37.

PHN rozpoczął w 2012 r. proces sprzedaży tych nieruchomości, które nie są związane z podstawową działalnością spółki. Grupa prowadzi obecnie zaawansowane negocjacje dotyczące zbycia siedmiu nieruchomości. W marcu 2013 r. zawarła pierwszą umowę przedwstępną na sprzedaż jednej niezabudowanej nieruchomości. Program optymalizacji struktury portfela grupy na najbliższe 3-4 lata zakłada zbycie około 90 pobocznych aktywów, takich jak budynki mieszkalne, wille czy działki nieprzeznaczone do celów inwestycyjnych. PHN przewiduje zakończyć proces w ciągu najbliższych 6-7 lat, a całościowa wartość aktywów przeznaczonych na sprzedaż, według raportu wyceny spółki, szacowana jest na około 700 mln zł.

Obecnie PHN posiada osiem projektów z zakończoną fazą analizy. Wśród nich jest m.in. projekt Dalmor Port Rybacki w Gdyni oraz PHN Tower, który ma powstać przy Świętokrzyskiej 36 w Warszawie. W 2012 r. firma rozpoczęła realizację dwóch projektów komercyjnych. Jednym z nich jest budynek biurowy przy ul. Foksal 10a w Warszawie. Drugim park logistyczno-przemysłowy przy ul. Bierutowskiej we Wrocławiu realizowany na zasadach partnerstwa JV z brytyjskim deweloperem Segro. Trwa także modernizacja obiektu przy ul. Rakowieckiej 19, dzięki której już w tym roku zostanie oddany nowoczesny budynek biurowy o standardzie klasy A.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.