Warszawa konkuruje z europejskimi stolicami biznesu

Londyn - zagłębie działań biznesowych

Europejscy biznesmeni, którzy planują rozszerzyć swoją działalność biznesową w Europie, w pierwszej kolejności wybierają Moskwę, a potem... Warszawę – wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield analizującego najbardziej atrakcyjne miasta dla przedsiębiorców w Europie.

Stolica Polski w klasyfikacji ogólnej 36 najbardziej atrakcyjnych miast w Europie zajmuje dopiero 24 miejsce. Klasyfikacja ta jednak obejmuje kilka podkategorii i tu punkty rozkładają się już inaczej. Wynika z nich, że jesteśmy na trzecim miejscu pod względem klimatu tworzonego przez rząd dla biznesu oraz na pierwszym pod względem najniższych kosztów zatrudnienia pracowników. Rynek oferuje również wysokiej klasy biura za rozsądną cenę. Firmy planujące w ciągu najbliższych 5 lat swoją ekspansję w pierwszej kolejności wybierają Moskwę, a na drugim miejscu Warszawę.

Chociaż w ogólnym rankingu wyprzedzamy takie miasta jak Rzym, Budapeszt, czy Kopenhagę, to do europejskiej czołówki wciąż nam daleko. Warszawa została nisko oceniona pod względem jakości życia, a także w kwestiach związanych z ochroną środowiska. W tych kategoriach zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w całej Europie. Wyniki prowadzonego corocznie od 21 lat raportu pokazują również spadek stolicy Polski o kilka pozycji pod względem efektywności połączeń transportowych.

„W raporcie European Cities Monitor bardziej istotne od tego, którą pozycję zajmują miasta w poszczególnych latach, jest to, jak kształtują się tendencje w dłuższym okresie i jaki jest ich potencjał rozwojowy. Pod tym względem z pewnością można powiedzieć, że Warszawa jest atrakcyjnym miastem dla biznesu. W stolicy zachodzą w tej chwili spore zmiany, trwają remonty i inwestycje związane np. z organizacją wielkiej imprezy piłkarskiej. Dzięki EURO 2012 będzie o nas głośno, ale tylko przez chwilę, natomiast dzięki nowym inwestycjom oraz modernizacji infrastruktury, możemy przyciągnąć zagraniczny kapitał do Polski na dłużej” – mówi Anna Kwiatkowska, Associate z firmy Cushman & Wakefield przygotowującej raport.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.