UBS przestrzega przed ryzykiem bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości

Ryzyko wystąpienia baniek spekulacyjnych na świecie

Posiadanie nieruchomości w największych aglomeracjach było do tej pory dość pewnym sposobem na akumulację kapitału. W większości rozwiniętych gospodarek wartość nieruchomości rosła w większym stopniu niż inflacja. Jednak dalszy wzrost ich wartości nie jest pewny – uważa  Matthias Holzhey, szef Swiss Real Estate Investments w UBS Global Wealth Management oraz główny autor raportu na temat wartości nieruchomości na świecie.

Jednym z największych zagrożeń dla nieruchomości w ośrodkach miejskich jest ich wysoka cena. W ostatnich latach ceny nieruchomości wyprzedziły dochody. Wpływa to na atrakcyjność i perspektywy rozwoju miast, w których pracownicy nie mogą pozwolić sobie na mieszkanie z dostępem do lokalnego rynku pracy.

Według badań UBS  Europę czeka trudny okres. Ceny nieruchomości są coraz wyższe. Tym samym wzrasta ryzyko bańki spekulacyjnej.

W ocenie ekspertów UBS ryzyko wystąpienia bańki spekulacyjnej wydaje się największe w Monachium, a następnie kolejno w Toronto, Hongkongu i Amsterdamie. Frankfurt, Vancouver i Paryż znajdują się również w obszarze bańki, podczas gdy duże nierówności charakteryzują Zurych, Londyn, San Francisco, Tokio i Sztokholm.

W tegorocznej edycji indeksu po raz pierwszy pojawiły się: Madryt, Moskwa i Tel Awiw – wszystkie z zawyżonymi cenami, wyjątkiem jest Dubaj gdzie nieruchomości są wycenione w przystępnej cenie.

Rys. Liczba lat pracy wykwalifikowanego pracownika potrzebnych do sfinansowania zakupu mieszkania o powierzchni 60 mkw. w pobliżu centrum miasta.

Źródło: UBS Global Real Estate Bubble Index 2019

Wyniki indeksu po raz pierwszy nie wzrosły w żadnym z amerykańskich miast od 2011 roku. Zmiany w przepisach i problemy z przystępnością cenową spowodowały, że ceny domów w Nowym Jorku były niższe od średniej krajowej. Ograniczony został również wzrost cen nieruchomości w San Francisco i Los Angeles.

W ciągu ostatnich 30 lat w Tel Awiwie odnotowano najwyższy wzrost cen wśród miast, które uwzględniono w raporcie UBS. Ceny rosły niemal w stałym tempie między 2003 a 2017 r. Tegoroczną korektę indeksu spowodował wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych. Ostatnio ceny w większości ustabilizowały się, ale miasto wciąż znajduje się na terytorium podwyższonego ryzyka wystąpienia bańki spekulacyjnej.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.