Rynek inwestycyjny 2012 według CBRE

Biurowiec Warsaw Financial Centre został sprzedany za 210 mln euro

Jak wynika z najnowszego raportu CBRE, Warszawa dominuje na polskim rynku inwestycji w nieruchomości. Pogłębia się też przepaść w wysokości stóp kapitalizacji pomiędzy stolicą, a miastami regionalnymi.

Łączna wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła w 2012 r. 2,7 miliarda euro. W ostatnim kwartale odnotowano tu najwyższy od 2006 r. kwartalny wolumen transakcji inwestycyjnych – jego łączna wartość wyniosła 1,6 mld euro.
Zdaniem ekspertów CBRE, dużym zainteresowaniem cieszą się inwestycje w nieruchomości handlowe i magazynowe. Niewielka podaż wysokiej jakości powierzchni handlowych sprawiła jednak, że to w sektorze biurowym, przeprowadzono transakcje warte ponad 1 mld euro, które stanowiły 39 proc. wartości wszystkich transakcji inwestycyjnych.

Wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych w sektorze magazynowym potwierdza natomiast rosnące zainteresowanie tym segmentem rynku. Zakup obiektów magazynowych o łącznej wartości 467 milionów euro pokazuje, że fundusze inwestycyjne dążą do dywersyfikacji swoich portfeli oraz, że deweloperzy rozwijają swoją działalność na polskim rynku i poszukują funduszy na nowe projekty.

Z kolei na rynku biurowym panuje coraz większa ostrożność. W 2012 r. właściciela zmieniło 15 budynków biurowych, w większości ulokowanych w Warszawie. Za największą transakcję roku 2012 CBRE uważa zakup biurowca Warsaw Financial Centre za kwotę 210 mln euro.

–Mimo, że inwestorzy skupiają się głównie na rynku warszawskim, są też tacy, którzy uważnie przyglądają się ośrodkom regionalnym. Wynika to z faktu, że najlepsze aktywa biurowe w dużych miastach poza Warszawą osiągają kapitalizację na poziomie około 7,5 proc. Uwaga inwestorów skupia się jednak przede wszystkim na wiodących miastach, takich jak Kraków czy Wrocław – tłumaczy Mike Atwell, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych CBRE na Europę Środkową i Wschodnią.
Różnica w kapitalizacji pomiędzy aktywami biurowymi uznawanymi za najlepsze w stolicy i tymi ulokowanymi w innych dużych miastach wynosi ok. 150 punktów bazowych. W dodatku, eksperci CBRE uważają, że różnica pomiędzy aktywami „z najwyższej póki” i pozostałymi będzie się powiększała przez cały 2013 rok.

Łączny wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej w 2012 r. wyniósł 7,4 mld euro, o 35 proc. mniej niż w 2011 r. Najlepsze wyniki w rejonie na przestrzeni całego roku 2012 odnotowano w Polsce i Rosji.

Źródło: CBRE

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.