PRRF podsumowuje rynek handlowy w Polsce

Polish Retail Research Forum (PRRF), powołane przez CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ oraz JLL, opublikowało dane dotyczące rynku powierzchni centrów handlowych w Polsce w I połowie 2015 roku. Dane rynkowe zostały przygotowane wspólnie przez zespół analityków i obejmują swoim zakresem m.in. zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej, nowe obiekty oddane do użytku oraz podaż znajdującą się w budowie.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. zasoby nowoczesnej powierzchni centrów handlowych w Polsce wzrosły o 176,8 tys. mkw. GLA. Największa ilość nowej podaży została oddana w małych miastach (o populacji poniżej 100 tys. mieszkańców) – 37 proc. oraz w miastach dużych (o populacji 199 tys.-399 tys. mieszkańców) – 35 proc.  

Wśród imponujących wielkością centrów handlowych oddanych do użytku w I połowie br. wskazać można Tarasy Zamkowe w Lublinie (38 tys. mkw. GLA) oraz Galerię Neptun w Starogardzie Gdańskim (25 tys. mkw. GLA). Wśród mniejszych nowo powstałych obiektów znajdują się m.in. Galeria Głowno (6 tys. mkw. GLA), Era Park Wieluń (6 tys. mkw. GLA) czy Galeria Sanok (7,5 tys. mkw. GLA).

Około 43 proc. powierzchni oddanej do użytkowania w I połowie 2015 r. stanowiły rozbudowy obiektów już istniejących. Do najbardziej spektakularnych projektów tego typu można zaliczyć rozbudowę CH Ogrody w Elblągu (22,5 tys. mkw. GLA) czy kolejne fazy rozbudowy wrocławskiego centrum handlowego Magnolia Park (16,6 tys. mkw. GLA) i toruńskiego Atrium Copernicus (15,2 tys. mkw. GLA). 

Na koniec czerwca 2015 roku w budowie pozostawało 745,8 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni centrów handlowych, z czego oddanie blisko 60 proc. planowane jest do końca br. Największa ilość podaży w budowie zlokalizowana była w ramach ośmiu największych aglomeracji (60 proc.). Rozbudowy obiektów istniejących stanowiły zaledwie 12 proc. powierzchni w budowie. Duże projekty będące w budowie to centrum handlowe Posnania (99 tys. mkw. GLA), Wroclavia (64 tys. mkw. GLA) oraz Zielone Arkady w Bydgoszczy (51 tys. mkw. GLA).

Współczynnik pustostanów dla 15 największych rynków handlowych w Polsce, ukształtował się na koniec czerwca 2015 roku na poziomie 3,1 proc., co stanowi wzrost w stosunku do stanu z końca grudnia 2014 r. o 0,4 punktu procentowego. Wśród siedmiu rynków handlowych obejmujących miasta o populacji 199 tys.-399 tys. mieszkańców najwięcej powierzchni niewynajętej znalazło się w Bydgoszczy (6,4 proc.) oraz w Częstochowie (5,6 proc.), najmniej natomiast w Lublinie (2,5 proc.) i Białymstoku (3,0 proc.).

 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.