Muzeum Sztuki Nowoczesnej w rękach nowojorskiego architekta

Wizualizacja Muzeum (źródło: um.warszawa.pl)

Siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz teatru TR Warszawa na stołecznym placu Defilad, u stóp Pałacu Kultury i Nauki zaprojektuje nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners.

Dwuteapowa procedura wyboru architekta zaowocowała końcowymi ofertami złożonymi przez 12 pracowni architektonicznych. Przygotowanie tych ofert poprzedzone było serią spotkań konsultacyjnych i negocjacyjnych pomiędzy przedstawicielami muzeum i teatru a reprezentantami starających się o zamówienie firm architektonicznych.

W ocenie komisji, składającej się z doświadczonych architektów i urbanistów, krytyków architektury, artystów, przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz muzeum i teatru, najwyższe zrozumienie programu funkcjonalnego muzeum i teatru wykazane zostało w ofercie złożonej właśnie przez pracownię Thomasa Phifera. To jego propozycja, zdaniem komisji, ma najwięcej cech miastotwórczych i z nim muzeum zawrze umowę na projekt kompleksu muzealno-teatralnego.

Budżet na projekt oraz budowę części muzealnej wynosi 270 mln zł bez wyposażenia, natomiast koszt budowy teatru, również bez wyposażenia, to 125 mln zł. Harmonogram inwestycji zakłada, że prace projektowe będą trwały do połowy 2016 r., a cała inwestycja zostanie zakończona do końca 2019 roku.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.