Dobry kwartał dla rynku inwestycyjnego w Polsce

Najwięcej transakcji w obszarze nieruchomości komercyjnych przypadło na sektor biurowy i magazynowy - wynika z analiz Jones Lang LaSalle

Doradca na rynku nieruchomości opublikował raport „Warszawski rynek nieruchomości” po I kw. 2013 r. Analizie poddane zostały sektory: biurowy, handlowy, magazynowy.

Łączna wartość transakcji zawartych od stycznia do końca kwietnia 2013 r. na polskim rynku nieruchomości komercyjnych sięgnęła 748 mln euro. Wartość transakcji zrealizowanych od początku roku w sektorze nieruchomości biurowych wynosi 424 mln euro, handlowych – 126 mln euro, a magazynowych – 184 mln euro. Na sektor hotelowy przypadły transakcje o marginalnej wartości 14 mln euro. Pod względem liczby zawartych umów (17), pierwsze cztery miesiące br. o 70 proc. przewyższyły wynik z analogicznego okresu poprzedniego roku (10).

Sektor biurowy zdominowały trzy transakcje – nabycie od ECI przez Hines kompleksu New City (Warszawa, Mokotów) za 127 mln euro, zakup przez RREEF od Skanska budynku Green Corner (Warszawa, obrzeża centrum) oraz nabycie przez polską instytucję - również od Skanska - Green Towers we Wrocławiu.

- Warto zauważyć, że przejęcia takich obiektów jak New City na Mokotowie i Green Towers we Wrocławiu świadczą o tym, że rośnie atrakcyjność rynków, które do tej pory nie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem inwestorów, czyli lokalizacji poza centrum Warszawy oraz innych głównych miast Polski, poza stolicą – powiedział Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL. - Patrząc na transakcje, które toczą się obecnie jestem przekonany, że jeszcze w tym roku będziemy świadkami inwestycji w lokalizacjach, które do tej pory nie cieszyły się popularnością wśród inwestorów. Jednocześnie spodziewamy się wzrostu takiego zainteresowania w bliskiej przyszłości a co za tym idzie wzrostu cen.

W sektorze handlowym zawarte odnotowania są tylko dwie transakcje - nabycie Galerii Leszno (32,5 tys. mkw.) przez Blackstone oraz kwietniowy zakup przez London & Cambridge Properties od Echo Investment trzech centrów handlowych w Radomiu, Tarnowie i Piotrkowie Trybunalskim za kwotę 67,1 mln euro.

Szczególną aktywność inwestorów odnotowano w sektorze magazynowym. Europejski portfel nieruchomości Prologisa (włączając Polskę) wszedł do spółki joint venture z Norges, a w kwietniu w Warszawie Segro kupiło kompleks Żerań Park II od AREA Property Partners / Apollo Rida Poland za raportowaną cenę 43,2 mln euro.

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych pozostają stabilne na poziomie ok. 6,25 proc., w sektorze handlowym dla najlepszych produktów wynoszą ok. 5,75 proc., natomiast w przypadku magazynów z długoterminowymi umowami najmu schodzą nieco poniżej 8 proc.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.