Inwestycje na dworcach PKP - galeria zdjęć

Dwa obiekty modernizowane, a cztery budowane od podstaw – tak wyglądają inwestycje PKP S.A. w województwie mazowieckim. Od 2012 r. spółka zmodernizowała na terenie tego województwa aż 7 dworców: Modlin, Piastów, Radom, Radziwiłłów, Warszawę Centralną, Warszawę Wschodnią i Warszawę Stadion.

PKP S.A. realizuje program modernizacji dworców niemal w całej Polsce. Tylko w ubiegłym roku spółka oddała do użytku 21 obiektów, o łącznej wartości ok. 220 mln zł. Obecnie w województwie mazowieckim PKP S.A. realizuje aż 6 inwestycji:

Trwa estetyzacja dworca Warszawa Centralna. Dzięki inwestycji, wnętrze obiektu zostanie na nowo zaaranżowane – dotychczasowe szklane kubiki zostaną zastąpione nowymi lokalami handlowo-usługowymi, w hali głównej pojawi się też antresola. Zmiany zajdą również w podziemnych nieremontowanych dotychczas galeriach. Dodatkowo na dworcu prowadzone są roboty związane termomodernizacją – jej kolejny etap to wymiana szklanej elewacji oraz montaż systemu ogrzewania hali głównej. Wszystkie inwestycje realizowane w ramach projektu termomodernizacji pozwolą na lepsze utrzymanie ciepła w budynku w okresie zimowym. Koszt prowadzonych obecnie inwestycji na Dworcu Centralnym wynosi ponad 26 mln zł. Zakończenie projektów planowane jest na IV kwartał br.

Budynek dworca w Grodzisku Mazowieckim zyska nowy wygląd zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Prace modernizacyjne obejmą m.in. odnowienie i wykonanie nowych tynków wewnątrz obiektu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż instalacji, a także odnowienie elewacji. Koszt inwestycji to ok. 5 mln zł. Planowany termin jej zakończenia to III kwartał br.

Nowoczesny dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia powstaje w ramach kompleksu West Station, realizowanego wspólnie przez HB Reavis oraz PKP S.A. Inwestycja obejmie budowę nowego, dodatkowego gmachu dworca o powierzchni ok. 1300 mkw. Istniejący budynek dworcowy zlokalizowany od strony ulicy Tunelowej pozostanie niezmieniony i nadal będzie pełnił swoją funkcję. Nowy gmach powstanie bezpośrednio od strony Al. Jerozolimskich, co ułatwi dostęp do obiektu mieszkańcom Ochoty, Włochów czy Mokotowa. Planowany termin udostępnienia obiektu podróżnym to IV kwartał br.

W ramach pilotażowego projektu PKP S.A. – „Innowacyjne Dworce Systemowe” powstaną nowe budynki w Nasielsku i Ciechanowie. Dotychczasowe obiekty zostały zburzone, w ich miejscu powstają mniejsze i ekologiczne dworce. Będą to kompaktowe, parterowe budynki, zbudowane według jednolitej koncepcji funkcjonalno–użytkowej, dopasowane estetycznie do konkretnej lokalizacji. Koszt budowy innowacyjnych dworców systemowych w trzech mazowieckich lokalizacjach to około 14 mln zł. Zakończenie inwestycji w Mławie i Nasielsku planowane jest na III kwartał br., a w Ciechanowie na IV kwartał br.

Inwestycje na dworcach PKP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.