Grupa PHN z milionami za wynajem

Foksal City w Warszawie

W I kwartale 2014 r. Grupa Kapitałowa Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) utrzymała stabilny poziom przychodów w głównym segmencie działalności jakim jest najem. Z tego tytułu PHN uzyskał 31 mln zł. Grupa wypracowała dodatni wynik finansowy na poziomie 2,7 mln PLN.

- Kontynuujemy proces restrukturyzacji, jednocześnie intensywnie pracując nad przygotowaniem kolejnych wysokiej klasy projektów deweloperskich, które pomogą nam wyróżnić się na tle konkurencji i sprostać rosnącym oczekiwaniom najemców - powiedział Artur Lebiedziński, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Wyniki finansowe

Grupa PHN utrzymała stabilny poziom przychodów w z najmu (31 mln PLN) dzięki aktywnie prowadzonej polityce zarządzania zasobami. Zachowanie kontroli kosztów było natomiast możliwe dzięki restrukturyzacji w zakresie redukcji kosztów podstawowych operacyjnych i administracyjnych. Niższy o 1,1 mln PLN kw./kw. wynik z najmu to efekt głownie wyższych kosztów utrzymania nieruchomości związanych z sezonem zimowym.

Pomimo presji na czynsze wynikającej z nasilającej się konkurencji na rynku nieruchomości komercyjnych, Grupa utrzymała stabilny poziom przychodów w głównym segmencie najmu, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli kosztów - powiedział Włodzimierz Stasiak, Członek Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. ds. Finansowych.

Spółka kontynuuje działania związane z optymalizacją kosztów i poziomu zatrudnienia, zmianą struktury Grupy i centralizacją funkcji zarządzania. Realizuje także strategię zaniechania nierentownych działalności niezwiązanych z najmem oraz przebudowę portfela nieruchomości. W efekcie redukcji zatrudnienia oraz outsourcingu usług, zmniejszono koszty wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników o 0,6 mln PLN kw./kw. oraz o 2,6 mln PLN r/r.

Realizacja długoterminowej strategii biznesowej

Głównym celem Grupy PHN pozostaje utrzymanie pozycji wiodącego - i coraz bardziej efektywnego - inwestora na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Spółka stale poprawia efektywność portfela nieruchomości. Jednocześnie upłynnia te aktywa, które nie pasują do strategii lub przynoszą niewystarczające dochody. Uzyskane środki inwestuje natomiast w projekty przynoszące wyższą stopę zwrotu. W I kwartale 2014 r. Grupa zbyła nieruchomość zlokalizowaną przy ul. Broniewskiego w Zakopanem oraz podpisała przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości przy ul. Iwickiej w Warszawie. Na początku kwietnia zbyła zaś nieruchomość w Łagowie. W chwili obecnej Grupa PHN prowadzi aktywne działania sprzedażowe dotyczące kilkunastu swych nieruchomości.

Bieżące i planowane inwestycje

W I kwartale 2014 r. zostały wykonane prace fundamentowe nowoczesnego kompleksu biurowego Domaniewska Office Hub na warszawskim Mokotowie, o szacowanej powierzchni GLA 27 tys. mkw. Dla inwestycji został również wybrany generalny wykonawca. Ukończenie inwestycji planowane jest w III kwartale 2015 roku, a projekt skomercjalizowany jest już w około 50 proc. W marcu PHN uzyskał pozwolenie na użytkowanie prestiżowego biurowca Foksal City w samym sercu Warszawy, przy ul. Foksal/Krywulta 2. Obecnie trwa procedura jego certyfikacji BREEAM na poziomie „very good”. Budynek jest w trakcie komercjalizacji. Spółka zakończyła także przebudowę i modernizację budynku przy ul. Rakowieckiej 19 - Rakowiecka City. W projekcie Wrocław Industrial Park (JV z Segro) na początku roku została podpisana kolejna umowa najmu. Obecnie łącznie wynajęta powierzchnia to ponad 16 tys. m kw. W maju 2014 r. wybrano pracownię architektoniczną dla inwestycji Intraco City przy ul. Stawki 2 w Warszawie. Współpraca będzie obejmować m.in. wykonanie kompleksowego wielobranżowego projektu koncepcyjnego, budowlanego, przetargowego i wykonawczego, umożliwiającego uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. W projekcie Bartycka Retail Hub, przy ul. Bartyckiej 26 w Warszawie, rozpoczęto prace związane z analizą optymalnych możliwości zagospodarowania terenu. Spółka kontynuuje także przygotowania do realizacji na nieruchomości Świętokrzyska 36 nowoczesnej inwestycji biurowo-usługowej klasy A w ramach Umowy o wspólnym przedsięwzięciu z Hochtief.

Pozyskanie zaufanych partnerów

Do nieruchomości z portfela Grupy PHN, wyróżniających się wysokim potencjałem deweloperskim, udało się pozyskać partnerów branżowych o uznanej pozycji rynkowej. PHN podpisał list intencyjny ze spółką deweloperską działającą w segmencie magazynowym, dotyczący współpracy w zakresie budowy magazynów w Parzniewie pod Pruszkowem. Kolejny list intencyjny, dotyczący współpracy przy inwestycji na warszawskim Lewandowie, gdzie powstanie powierzchnia wystawienniczo-magazynowa, Grupa PHN podpisała z renomowaną spółką z branży handlowej.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.