Wielkość inwestycji na europejskim rynku nieruchomości wzrosła o 10 proc.

Odzwierciedlając trendy sezonowe, ilość inwestycji na rynkach nieruchomości w Europie spadła o 29 proc. w porównaniu z IV kw. 2009 roku, osiągając wartość 16,3 mld euro. Mimo to, był to wynik o 65 proc. wyższy w porównaniu do rezultatu osiągniętego w tym samym okresie roku ubiegłego – 9,9 mld euro - wynika najnowszych analiz agencji doradczej DTZ, dotyczących wolumenu transakcji inwestycyjnych w Europie.

- Spadek aktywności w pierwszym kwartale nie jest niespodzianką, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę znaczące ożywienie rynku w czwartym kwartale 2009 roku, kiedy to inwestorzy starali się ulokować kapitał przed końcem roku. Na europejskich rynkach inwestycyjnych wspomniana praktyka jest niemalże tradycją w tym okresie roku. Jeśli spojrzymy na tę sytuację z szerszej perspektywy, zauważymy, że uśredniona wysokość inwestycji w przeciągu ostatnich czterech kwartałów wzrosła o 10 proc. – z 15,3 mld euro do 16,9 mld euro, podkreślając tym samym stopniową poprawę sytuacji gospodarczej na rynkach europejskich – wyjaśnia Magali Marton, dyrektor ds. badań CEME (Europy Kontynentalnej oraz Bliskiego Wschodu).

Około dwie trzecie całej działalności inwestycyjnej przypada na trzy duże rynki – Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Francji, przy czym to właśnie w Niemczech odnotowano największy, 40 proc. wzrost w jednym kwartale – z 3,1 mld euro do 4,3 mld euro. Dla porównania, wolumen inwestycji w Wielkiej Brytanii (4 miliardy euro, 56 proc. spadek kwartał do kwartału) oraz Francji (2,4 mld euro, 42 proc. spadek kwartał do kwartału) był niższy, co jest dowodem zarówno na wzmożoną ostrożność inwestorów, jak i ogólny brak zasobów na rynku. W krajach skandynawskich rynek charakteryzuje duża dynamika z 64 proc. wzrostem inwestycji z kwartału na kwartał, osiągając wartość 2,6 mld euro.

- Chociaż inwestorzy przejawiają rosnący optymizm, faktem pozostaje niechęć do podejmowania ryzyka wszechobecna w całej Europie. Inwestorzy skupiają swoje działania wokół rynków krajowych, poszukując przede wszystkim najlepszych aktywów na głównych rynkach - komentuje Magali Marton.

Wielu inwestorów wstrzymuje się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji, co jest związane ze słabością rynku zwianego z najmem oraz niepewnością odnośnie dalszej poprawy sytuacji gospodarczej. Rosnące zadłużenie z tytułu refinansowania, otworzy za kilka lat dotychczas nieznanym na rynku inwestorom niedostępne dotychczas możliwości przy nabywaniu nieruchomości.

Źródło: DTZ / The City

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.