Sytuacja na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. I kwartał 2011

Tulipan Park. Warszawa.

Colliers International, doradca na rynku nieruchomości komercyjnych, prezentuje wyniki najnowszego raportu rynku nieruchomości magazynowych w Polsce, stan na koniec I kwartału 2011 r.

Początek roku 2011 przyniósł niewielki wzrost powierzchni magazynowej oddanej do użytku. W I kwartale ukończono blisko 33 800 mkw. w czterech projektach. Całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce na koniec kwartału wynosiły ponad 6,45 mln mkw. Wolumen transakcji wyniósł ponad 376 000 mkw. co stanowi 14,7 proc. wzrost w stosunku do 4 kwartału roku 2010. Ponad 78 proc. ogółu transakcji stanowiły nowe umowy, pozostałe 22 proc. to renegocjacje i ekspansje. Współczynnik powierzchni niewynajętej pozostał na zbliżonym poziomie w stosunku do poprzedniego kwartału i wynosił 14,38 proc. Czynsze za powierzchnie magazynowe pozostają na stabilnym poziomie z niewielką tendencją wzrostową

„Tendencja spadkowa zapoczątkowana w 2009 r. i utrzymująca się w roku 2010, wyraźnie wyhamowała.” – powiedział Tomasz Kasperowicz, partner w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych COlliers International – „Pod koniec IV kwartału 2010r. obserwowana była stabilizacja stawek czynszu na wybranych rynkach. I kwartał 2011 r. to kontynuacja tego trendu na całym rynku powierzchni magazynowych, z niewielką tendencją wzrostową na rynkach, które cechuje niedobór powierzchni.”

Dobry czas na pozyskanie powierzchni magazynowej na naprawdę dobrych warunkach kończy się. Wskaźnik wolnej powierzchni w Polsce spadł z 23 proc. na przełomie 2009/2010 do ok. 14-15 proc. obecnie. Teoretycznie to nadal dużo, jednak na liczbę tę składa się zaledwie kilka dużych ale nietrafionych projektów, w związku z czym zaburzony jest faktyczny obraz rynku jako całości. W większości lokalizacji (np. Górny Śląsk, Poznań, Warszawa Strefa I, Łódź) wskaźnik powierzchni wolnej nie przekracza już 10 proc.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.