Popyt inwestycyjny w Europie Środkowej najsilniejszy od 2008 roku - raport

Według firmy Cushman & Wakefield popyt inwestycyjny na najlepsze aktywa handlowe w Europie Środkowej osiągnął najwyższy poziom od załamania rynku w 2008 r. Wolumen transakcji w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku świadczy o rosnącej dominacji sektora handlowego, na który przypadło praktycznie 50 proc. ubiegłorocznych inwestycji.

Zdaniem firmy Cushman & Wakefield inwestorzy są zainteresowani zwiększeniem obecności na wybranych rynkach środkowoeuropejskich, w szczególności w Polsce i Czechach, tj. w krajach, w których wzrost PKB w najbliższych trzech latach przekroczy tempo rozwoju wielu państw Europy Zachodniej.

Aktywa najwyższej klasy, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku środkowoeuropejskim, wzbudziły ożywione zainteresowanie wśród nabywców instytucjonalnych niezależnie od ceny. Co znamienne, w przypadku większych aktywów wielu wyspecjalizowanych w nieruchomościach handlowych inwestorów i doradców finansowych jest gotowych połączyć siły w celu zakupu i zarządzania takimi obiektami.

Zważywszy, że stopy kapitalizacji dla najlepszych centrów handlowych wynoszą w Londynie 5,5 proc., a we Francji i w Niemczech 5 proc. Europa Środkowa nadal oferuje atrakcyjne dyskonto na poziomie 6,5 proc., przy czym w Polsce 6 proc., a w Czechach 6,25 proc. Z uwagi na obserwowaną w ostatnich paru tygodniach silną rywalizację wśród inwestorów nieuniknione są presja zniżkowa na stopy kapitalizacji i wzrost aktywności na rynku transakcyjnym w tym sektorze.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.