Pół roku rozbudowy Silesia City Center

Już 6 miesięcy trwają prace budowlane na terenie Silesia City Center. Inwestor dokonał pierwszych podsumowań.

Rozbudowa Silesia City Center jest jedną z najszybciej realizowanych inwestycji na Śląsku i planuje się ją ukończyć w 13 miesięcy. Jej wartość to ponad 50 milionów euro. Obecnie realizowany jest IV etap prac, który potrwa do wiosny. Widoczna jest już część konstrukcji parkingu, który po rozbudowie pomieści ponad 500 samochodów. Do końca marca planuje się ukończyć strop nad parkingiem podziemnym, natomiast cała konstrukcja budynku w stanie surowym powstanie do połowy maja bieżącego roku. Jednocześnie trwają prace na poziome „0” budynku i klienci mogą już zauważyć powstający strop nad tym poziomem. Strop nad poziomem „0” został zaprojektowany jako dodatkowym parking dla klientów na poziomie „+1”, na który będzie można wjechać i wyjechać specjalnymi pochylniami. Na miejscu pracują aż 4 żurawie wieżowe o wysięgu 60 i 50 m i ponad 300 robotników.

- Ostatnie 2 miesiące poświęciliśmy w dużej mierze na wykonywanie robót ziemnych, budowę fundamentów i konstrukcji nowego parkingu podziemnego. Jednocześnie trwały także prace wzdłuż elewacji, a także prace wyburzeniowe. Teraz rozbudowa wchodzi w decydujący etap i nabiera właściwego rozpędu – mówi Artur Kotas, z firmy DIL Polska Baumanagement, zarządzającej procesem rozbudowy centrum. I dodaje: - Postęp prac będzie widoczny z każdym kolejnym dniem. IV etap będzie związany z dalszymi pracami nad parkingiem w celu ukończenia płyty stropowej nad poziomem „-1”. Z kolei V etap związany będzie z wykonaniem całej konstrukcji budynku w stanie surowym oraz częściową przebudową parkingu po stronie zachodniej rozbudowy. VI etap, ostatni planuje się rozpocząć pod koniec czerwca i będzie związany z pracami wykończeniowymi oraz również przebudową parkingów i zieleni w najbliższym sąsiedztwie rozbudowy – mówi.

Wśród najemców znajdują się marki, dotąd nieobecne na Śląsku, w tym wiele z wyższej półki. Rozwiązano także problem z miejscami parkingowymi. Pomimo utraty prawie 900 miejsc parkingowych, w Silesia City Center pojawiło się aż 950 nowych, zastępczych miejsc. Uruchomiono aż 4 nowe parkingi, w 4 miejscach – przed Tesco, na Placu Słonecznych, przy Osiedlu Dębowe Tarasy i na ul. Węglowej – parking przeznaczony dla pracowników sklepów, którego celem jest rozładowanie ruchu na terenie parkingów przeznaczonych dla pracowników.

- Nowa część Silesia City Center przyciąga marki z wyższej półki, często firmy, które do tej pory nie miały na Śląsku swoich salonów. Najbliższe były w Krakowie lub Warszawie. Najemcy ci doceniają Silesię przede wszystkim ze względu na ogromny potencjał. Rocznie Silesię odwiedza prawie 13 milionów klientów z kraju i zagranicy – mówi Marta Drzewiecka, dyrektor ds. marketingu Silesia City Center.

Prace budowlane na terenie Silesia City Center potrwają do jesieni 2011 roku. Nowa Silesia City Center zwiększy swoją powierzchnię z 66 000 mkw do 86 000 mkw. Powstanie dodatkowo 60 sklepów. Pracę w nowej Silesii znajdzie kolejne 500 osób. Inwestorem jest obecny właściciel Silesia City Center – Immofinanz Group. Koncepcję architektoniczną nowej Silesia City Center stworzyła pracownia Bose International Planning and Architecture. Centrum handlowe będzie jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Silesia City Center od ponad 5 lat jest numerem jeden wśród centrów handlowych na Śląsku i w Zagłębiu, zarówno pod względem powierzchni, liczby najemców – dziś jest to 250 sklepów i punktów handlowych, jak również liczby odwiedzających.

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.