Odrodzenie nieruchomości wakacyjnych dla ICPD

ICPD na przykładzie własnego bułgarskiego kompleksu Marina Cape, odnotowało istotną zmianę rodzaju nabywców nieruchomości wakacyjnych na przestrzeni ostatnich 4 lat.

Ponadto w porównaniu do stagnacji w 2009 roku na rynku polskim, w ciągu ostatnich kilku miesięcy 2010 roku nastąpiło odrodzenie zainteresowania. Przesądziło to o dalszych planach ICPD dotyczących rozbudowy inwestycji Marina Cape.

Na początku nabywcy nieruchomości wakacyjnych bułgarskiego dewelopera pochodzili głównie z Irlandii i Wielkiej Brytanii. Kupowali oni zasadniczo w celach inwestycyjnych, a sami korzystali z nieruchomości tylko przez krótki okres czasu. Obecnie istotną grupę klientów ICPD stanowią Rosjanie i Polacy, którzy zaczynają korzystać z „drugiego domu” przez cały rok.

Poczynione obserwacje pozwalają sądzić, że coraz więcej właścicieli nieruchomości będzie wydłużało pobyty. To z kolei przełoży się na rozwój turystyki i wzrost wydatkowanych środków pieniężnych w kompleksie.

- Od 2009 roku główni nabywcy nieruchomości na całym Wybrzeżu Czarnomorskim i w Marina Cape pochodzą z Rosji. Większość klientów z tego kraju kupuje przede wszystkim na własny użytek. Również Polacy stanowią istotną grupę klientów. W samym kompleksie Marina Cape ogólnie Polacy kupili około 200 apartamentów – mówi Nicolay Mayster, doradca inwestycyjny InterCapital Property Development.

Dla tych klientów ważne jest aby nie tylko nabywana nieruchomość, lecz także cały kompleks, w którym się znajduje, były realnie w stanie użytku. Wiele konkurencyjnych projektów na rynku najprawdopodobniej nie zostanie dokończonych w najbliższych latach. Z uwagi na przebyty ogólny kryzys gospodarczy, mocno zmniejszone zostało kredytowanie budownictwa nieruchomości wakacyjnych. Ponadto, wiele już nawet istniejących obiektów nie jest eksploatowane lub oferuje tylko usługi bazowe o niskiej jakości.

Kompleks Marina Cape ma tę kluczową przewagę w stosunku do konkurencyjnych obiektów na wybrzeżu czarnomorskim, że jest całkowicie zakończony i użytkowany całorocznie. Dodatkowo większość przylegających obiektów handlowych, jak chociażby restauracje, centrum Spa są także czynne w sezonie zimowym.

- Obserwując pozytywne wskaźniki wyjścia z kryzysu gospodarczego ze strony wielkich gospodarek światowych, zakładamy wznowienie zainteresowania kupujących kompleksem wakacyjnym Marina Cape. Chcemy rozbudować ten projekt. W tej chwili jesteśmy na etapie negocjacji z właścicielami działek przylegających do inwestycji. Zamierzamy w ciągu kilku miesięcy kupić teren lub wejść w spółkę z jego właścicielem – podsumowuje Nicolay Mayster.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.