Centrum handlowe zamiast lotniska

W podwarszawskiej Góraszce w miejscu zlikwidowanego lotniska ma powstać centrum handlowe zbliżone skalą do stołecznych gigantów: Arkadii i Promenady podaje Gazeta Wyborcza.

Porośnięte trawą 30-hektarowe pole przy trasie Warszawa - Lublin, około 15 kilometrów od Warszawy, przez 15 lat było areną lotniczych akrobacji. Według doniesień Gazety wyborczej zlikwidowane zostanie lotnisko, którego właścicielem jest spółka General Aviation. Podobnie jak fundacja Polskie Orły, należy ona do biznesmena Zbigniewa Niemczyckiego. Na trawiastym polu w Góraszce zamierza teraz stworzyć centrum handlowe. Wystąpił do gminy Wiązowna o zapis w planie miejscowym umożliwiający taką inwestycję.
 
 - Jesteśmy tym zainteresowani. To dla nas szansa rozwoju - popiera inwestycję Alina Bętkowska, wójt Wiązowny, w której zameldowanych jest około 10 tys. osób. - Powstaną miejsca pracy. Ma ich być od 1 do 1,5 tys. i chciałabym, żeby przynajmniej 20 proc. obsadzili nasi mieszkańcy. Wokół rozwiną się usługi, a do budżetu gminy wpłyną pieniące z podatku od działalności centrum. Liczę na ponad 2 mln zł rocznie. Inwestor będzie też musiał na własny koszt zbudować całą potrzebną infrastrukturę.

Plan miejscowy przewidujący centrum handlowe na płycie lotniska już powstał. Przygotowała go warszawska pracownia Budplan. W sąsiedztwie obiektów handlowo-usługowych ma istnieć zabudowa jednorodzinna. Dokument do 13 sierpnia wyłożony był w urzędzie gminy i konsultowany z mieszkańcami.
 
We wrześniu radni mają przyjąć zmiany w obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, gdzie wciąż figuruje lotnisko. Następnym krokiem będzie uchwalenie planu miejscowego. Być może stanie się to jeszcze w tym roku czytamy w Gazecie Wyborczej.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.