Warszawa: powierzchnia magazynowa dostępna od ręki, stabilne stawki czynszu

Fotolia

Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i logistycznej w granicach Warszawy wynoszą około 630 tys. mkw. w budynkach o funkcjach magazynowych oraz magazynowo-biurowych, oferujących do wynajęcia również mniejsze powierzchnie, nawet poniżej 800 mkw - podają analitycy z CBRE.

Obiekty te są położone zazwyczaj w pobliżu głównych tras lub lotniska, w dzielnicach przemysłowych takich jak Włochy czy Okęcie, a także na Mokotowie (południowo-zachodnia część miasta) oraz na Żeraniu w północnej części aglomeracji. Kompleksy magazynowe zlokalizowane w granicach miasta z reguły oferują wysokiej jakości powierzchnie z dużym udziałem powierzchni biurowej. Największe obiekty magazynowe to City Point o powierzchni 117 tys. mkw. oraz Żerań Park I oferujący ponad 60 tys. mkw., obydwa zlokalizowane w północno-wschodniej części miasta. Na koniec 2012 roku odsetek powierzchni niewynajętej wynosił 17 proc., głównie w starszych obiektach klasy B. W fazie planowania lub budowy jest obecnie sześć obiektów o łącznej powierzchni ok. 100 tys.mkw., co obejmuje zarówno nowe projekty, jak również rozbudowę istniejących obiektów.

Ze względu na relatywnie wysokie koszty najmu oraz ograniczoną dostępność dużych powierzchni logistycznych, Warszawa jest atrakcyjna przede wszystkim dla mniejszych najemców, takich jak firmy oferujące usługi dla biznesu, a także operatorów handlu detalicznego i dostawców sektora dóbr szybkozbywalnych (FMCG). Stawki wyjściowe czynszów w Warszawie wynoszą 4,30 – 5,00 euro/mkw./miesiąc, a stawki efektywne to 3,90 – 4,00 euro/m.kw./miesiąc.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.