W Szczecinie brakuje magazynów

Hala B kompleksu magazynowego North-West Logistic Park w Szczecinie

Jak dowiedział się portal The City, na początku tego roku w Szczecinie zabrakło nowoczesnej powierzchni magazynowej. Przypomnijmy: w końcu 2013 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły 7,76 mln mkw. Rynek koncentruje się głównie wokół 8 ośrodków. Zalicza się do nich podzieloną na trzy strefy Warszawę, Polskę Centralną, Górny Śląsk, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Kujawy (Toruń i Bydgoszcz) oraz właśnie Szczecin.

Pod względem podaży nowoczesnej powierzchni magazynowej Szczecin pozostaje najmniejszym w Polsce rynkiem branym pod uwagę w zestawieniach. Obecnie zasoby magazynowe wynoszą tam tylko 48,7 tys. mkw. (czyli dużo mniej niż 1 proc. całkowitych zasobów w kraju). W ubiegłym roku zostało dostarczone niespełna 7 tys. mkw. W ciągu całego roku na rynku szczecińskim w ramach 8 podpisanych umów wynajęto prawie 30 tys. mkw., a stopa pustostanów obniżyła się do 7,5 proc.

- Największe transakcje w ubiegłym roku podpisały firmy Schenker (7,9 tys. mkw.) i Swedland (7,2 tys. mkw.) w Prologis Park Szczecin oraz In Com Polska sp.zo.o. (3,8 tys. mkw.) w North West Logistic – poinformowała portal The City Dominika Jędrak, dyrektor działu badań i doradztwa w firmie doradczej Colliers International. – Efektywne stawki czynszu za powierzchnię magazynową na rynku szczecińskim w końcu 2013 r. kształtowały się na poziomie między 2,9 euro za metr kwadratowy miesięcznie a 4 euro za mkw. miesięcznie.

Początek 2014 roku przyniósł kolejne transakcje. W efekcie powstała tam ciekawa sytuacja. Współczynnik wolnej powierzchni obniżył się do zera. Ale ten stan nie utrzyma się długo. W budowie jest obecnie 13,4 tys. mkw. powierzchni magazynowej, co oznacza wzrost o ponad 25 proc. Planowany termin oddania do użytku to drugi kwartał bieżącego roku.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.