W Polsce w budowie znajduje się ponad 230 tys. mkw. powierzchni magazynowej

W 1 kwartale 2012r. do użytku zostało oddanych ponad 194 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. W stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego nowa podaż zwiększyła się prawie sześciokrotnie czytamy w najnowszym raporcie rynkowym opublikowanym przez Colliers International.

Obecne całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce szacowane są na ponad 7 mln mkw. W budowie znajduje się natomiast ponad 230 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Na uwagę zasługuje fakt, że ponad 70 proc. tej powierzchni jest już wynajęta.

W pierwszych trzech miesiącach roku wolumen transakcji osiągnął poziom ponad 394,6 tys. mkw., co stanowi nieznaczny spadek w stosunku do analogicznego okresu roku 2011. Nowe umowy stanowiły 65,9 proc. ogółu transakcji, natomiast ekspansje i renegocjacje odpowiednio 3,6 proc. i 30,5 proc. Współczynnik powierzchni niewynajętej obniżył się o ponad 4 p.p. w stosunku do analogicznego okresu 2011r. i o blisko 0,4 p.p. w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Czynsze za powierzchnie magazynowe nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniego kwartału, jednakże w regionach, w których współczynnik powierzchni niewynajętej spada możemy obserwować niewielką tendencję wzrostową.

Podaż powierzchni magazynowej

•Warszawa – całkowita podaż powierzchni magazynowych w trzech warszawskich strefach na koniec I kwartału 2012 zbliżyła się do 2,54 mln mkw. Obecnie w trakcie budowy znajduje się około 80 tys. mkw., z czego 73 proc. jest już wynajęte.

•Polska Centralna – zasoby powierzchni magazynowych w I kwartale powiększyły się zaledwie o 9,6 tys. mkw. i wyniosły blisko 960 tys. mkw. Do użytku został oddany jeden obiekt w Łódź Logistic Centre należący do firmy Goodman. W fazie budowy jest obecnie 12,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej.

•Poznań – biorąc pod uwagę zasoby powierzchni magazynowych, I kwartał 2012r. nie przyniósł znaczącej zmiany. Do użytku zostało oddanych prawie 36 tys. mkw. w ramach trzech obiektów, największy z nich to projekt BTS dla firmy Amica – 30 tys. mkw. Tym samym istniejąca podaż przekroczyła poziom 882 tys. mkw. Aktualnie w budowie znajduje się blisko 28 tys. mkw., z czego 66 proc. jest już wynajęta.

•Górny Śląsk – pozostaje drugim po Warszawie rynkiem nieruchomości magazynowych w Polsce. Obecna podaż wynosi blisko 1,35 mln mkw. W I kwartale roku do użytku został oddany jeden budynek o powierzchni prawie 15 tys. mkw. w ramach projektu Alliance Silesia Logistics Center firmy Menard Doswell & Co.

•Kraków – chociaż podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w ostatnim roku znacząco się zwiększyła, Kraków nadal pozostaje jednym z najmniejszych rynków magazynowych w Polsce. Istniejąca podaż na koniec I kwartału 2012r. wyniosła około 115 tys. mkw. W budowie znajdują się obecnie dwa budynki o łącznej powierzchni blisko 19 tys. mkw., z czego 50 proc. jest już wynajęte.

•Wrocław – całkowita podaż powierzchni magazynowych to prawie 697 tys. mkw. Do użytku zostały oddane dwa obiekty BTS, wybudowane przez firmę Goodman o łącznej powierzchni ponad 35 tys. mkw. Na koniec I kwartału w budowie znajdowało się 17 tys. mkw.

•Gdańsk – całkowite zasoby powierzchni magazynowych na koniec I kwartału 2012 wzrosły do poziomu 142 tys. mkw. Do użytku firma Panattoni oddała jeden obiekt o powierzchni 6,5 tys. mkw. Aktualnie w trakcie budowy znajduje się około 28 tys. mkw. z czego większość jest już wynajęta.

•Toruń –podaż powierzchni magazynowej w porównaniu do poprzedniego kwartału nie uległa zmianie i wynosi 95,5 tys. mkw.

•Szczecin – biorąc pod uwagę istniejącą podaż powierzchni magazynowych w Polsce, Szczecin jest najmniejszym rynkiem. Całkowite zasoby na koniec kwartału wynosiły blisko 42 tys. mkw.

•Inne miasta – w 1 kwartale roku do użytku zostały oddane trzy projekty BTS o łącznej powierzchni ponad 76 tys. mkw., w tym dwa obiekty wybudowane przez Panattoni (Gorzów Wielkopolski, Radomsko) i jeden przez firmę Goodman (Krapkowice).

Cały raport kliknij tutaj.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.