Rynek powierzchni magazynowych wychodzi na prostą

Najemcy znów aktywnie poszukują magazynów. Jak podaje opublikowany raport firmy Jones Lang LaSalle podsumowujący rynek w Polsce,w 2011 roku wynajęto 1,69 mln mkw. powierzchni dystrybucyjnej. Tak dobrego wyniku nie notowano od 2008 roku.

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce wyszedł już z zapaści, która zahamowała jego rozwój w latach 2009-2010. Taki wniosek płynie z raportu firmy Jones Lang LaSalle „2011: Rynek powierzchni magazynowych w Polsce”. O powrocie koniunktury świadczy zarówno rekordowa wielkość popytu, jak i rosnąca aktywność deweloperów.

Umowy najmu z 2011 roku dotyczyły aż 1,69 mln mkw. To wynik lepszy od roku 2010 o ponad 400 tys. mkw.Firmy zachęcone dobrą koniunkturą, chętnie podejmowały decyzję o najmie magazynów. Poza tym, w ubiegłym roku kończyło się wiele umów podpisanych w poprzednich latach i pojawiła się konieczność ich odnowienia. W efekcie, 40 proc. popytu zanotowanego w poprzednim roku to właśnie przedłużenia istniejących umów.

Podobnie jak w ubiegłych latach, najważniejszymi najemcami powierzchni magazynowych w Polsce byli operatorzy logistyczni. W 2011 roku firmy z tej branży wynajęły ponad 468 tys. mkw., co stanowiło 28 proc. rynku. Istotnym graczem były również przedsiębiorstwa branży elektronicznej, które wynajęły w ubiegłym roku 271 tys. mkw. Duże zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszała również branża spożywcza (176 tys. mkw.) oraz sieci handlowe (169 tys. mkw.).

Cały raport czytaj tutaj

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.