Rynek magazynowy w Polsce pozostanie stabilny

Tomasz Mika, ekspert Jones Lang LaSalle ocenia w rozmowie z PAP, że stawki wynajmu powierzchni magazynowej do końca roku będą stabilne, zaś w 2014 r. mogą nieznacznie rosnąć.

Tomasz Mika, ekspert Jones Lang LaSalle ocenia w rozmowie z PAP, że stawki wynajmu powierzchni magazynowej do końca roku będą stabilne, zaś w 2014 r. mogą nieznacznie rosnąć.

"W porównaniu do stawek z I kwartału 2013 r. w II kwartale czynsze pozostają na stabilnym poziomie. Trend ten powinien utrzymać się do końca roku. W 2014 r. również nie przewidujemy drastycznych zmian, w zależności od regionu mogą pojawić się delikatne wzrosty stawek" - powiedział PAP Mika.

Mika ocenia, że deweloperzy nadal działają zachowawczo.

"Pod koniec I kwartału 2013 r. w Polsce w budowie znajdowało się ponad 163.000 m kw. nowej powierzchni, o 22 proc. mniej niż po I kwartale 2012 roku. W II kwartale 2013 r., z uwagi na sezon wiosenny, aktywność budowlana deweloperów wzrosła – nadal jednak powstrzymują się oni od projektów spekulacyjnych, czyli niezabezpieczonych umowami najmu" - powiedział.

"Ilość nowej powierzchni oddanej do użytku do końca roku 2013 będzie wynikiem projektów rozpoczętych w I i II kwartale tego roku. Aktywność budowlana deweloperów w roku 2014 zależeć natomiast będzie w dużej mierze od aktywności najemców" - dodał Mika.

Jego zdaniem, tendencja tworzenia magazynów w celach spekulacyjnych szybko nie wróci na rynek.

"Jeśli popyt na duże moduły powierzchniowe wzrośnie, to w efekcie deweloperzy decydować się będą na rozpoczęcie nowych inwestycji budowlanych. Nadal jednak nie będą to projekty spekulacyjne, które deweloperzy w dalszym ciągu ograniczać będą do minimum" - powiedział.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.