Nowe magazyny będą pojawiac się na ustabilizowanych rynkach regionalnych

Tomasz Kasperkowicz, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Colliers International.

W naszej opinii, w najbliższym czasie kolejne inwestycje magazynowe będą nadal pojawiać się na już ustabilizowanych istniejących rynkach regionalnych, takich jak Górny Śląsk, Kraków, w mniejszym stopniu Wrocław i Poznań, oraz wzdłuż nowej drogi ekspresowej S3 - mówi w rozmowie z THE CITY Tomasz Kasperkowicz, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Colliers International.

Na dziś relatywnie największe wzrosty odnotowuje Kraków, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy praktycznie podwoił swoje zasoby magazynowe. Oczywiście wynika to niskiej bazy, tym niemniej najaktywniejszy w Krakowie developer czyli Goodman błyskawicznie rozwija swój park Krakow Airport Logistics Centre, zlokalizowany w Modlniczce kolo lotniska Balice. Colliers International doradzał zresztą w zawarciu większości umów najmu w Krakowie, m.in. Valeo 16 000 mkw., Schenker 7 500 mkw., Ruch SA 6 000 mkw., Euro-Druk 4 000 mkw., KMC Services 4 000 mkw.Godny uwagi jest również region Górnego Śląska, gdzie swój nowy park w Tychach intensywnie rozbudowuje Segro, oraz Panattoni w Mysłowicach i Gliwicach - zwraca uwagę Tomasz Kasperkowicz.

Coraz bardziej widoczne staje się zainteresowanie najemców zachodnią częścią Polski wzdłuż nowobudowanej drogi ekspresowej S3 ze Szczecina do Wrocławia, przede wszyatkich na terenach o statusie Specjalnych Stref Ekonomicznych. Jako przykłady można wymienić choćby transakcje najmu typu BTS w Gorzowie Wlkp dla firmy Faurecia o powierzchni 16 000 mkw. przy której doradzał Colliers, jak również Recaro Aircraft Seating Systems o powierzchni 11 000 mkw. w Świebodzinie. Tłumaczymy to chęcią najemców oszczędzania na kosztach pracy w Polsce w relacji do zachodniej Europy, jak również potrzebą bycia blisko zachodnich rynków zbytu, głownie Niemiec - podsumowuje Tomasz Kasperkowicz.

 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.