Logistyka i handel napędza rozwój magazynów

Rośnie aktywność najemców na rynku magazynowym. W pierwszym kwartale br. podpisano umowy najmu na 478 tys. mkw., o 10 proc. więcej, niż w poprzednim kwartale – wynika z danych CBRE.

Dominowały nowe umowy  - 68 proc. łącznego popytu, umowy renegocjowane stanowiły ok. 25 proc., a umowy najmu dodatkowej powierzchni wyniosły 7 proc. transakcji.

Wyniki przeprowadzonej przez CBRE analizy rynku magazynowego wskazują, że popyt na powierzchnie magazynowe tworzą przede wszystkim przedsiębiorstwa reprezentujące branże mniej wrażliwe na koniunkturę gospodarczą, takie jak firmy z sektora dóbr szybkozbywalnych (FMCG), branży spożywczej i farmaceutycznej. Największymi najemcami pozostają jednak firmy logistyczne, sieci handlowe i sektor produkcyjny.

Jedną z największych nowych transakcji ostatnich miesięcy była umowa najmu 33,8 tys. mkw. powierzchni w Prologis Park Dąbrowa. W kwietniu br. firma DHL Exel Supply Chain, część największej na świecie grupy logistycznej Deutsche Post DHL. Decyzja spowodowana była chęcią relokacji z Bałkanów do Polski południowej.

Obecnie czynsze w najwyższej klasy obiektach magazynowych w Warszawie (Sektor I) kształtują się pomiędzy 4,50 a 5,00 euro za mkw. miesięcznie. Czynsze w najlepszych obiektach w regionie Warszawy (Sektor II) wynoszą od 2,80 do 3,50 euro za mkw. miesięcznie. W obiektach najwyższej klasy zlokalizowanych w Sektorze III, za wynajem jednego metra powierzchni trzeba zapłacić od 3,00 do 3,50 euro miesięcznie. Według CBRE, w nadchodzących kwartałach czynsze powinny pozostać stabilne, jednak nadal pod presją spadkową, szczególnie w regionach ze stosunkowo wysokim odsetkiem wolnych powierzchni (region Warszawy Sektor II – 19,2 proc., Szczecin – 19,8 proc).

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.