Górny Śląsk wyrasta na lidera polskiego rynku magazynowego

W rozmowie z THE CITY Wojciech Zoń, starszy konsultant w firmie Jones Lang LaSalle tłumaczy dlaczego Górny Śląsk jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem magazynowy w Polsce.

Podstawowym wyznacznikiem atrakcyjności lokalizacji na rynku powierzchni magazynowych jest infrastruktura drogowa. Pod tym względem Górny Śląsk ma się czym pochwalić - podkreśla Wojciech Zoń.

Nie dość, że już wcześniej ten region należał do najlepiej skomunikowanych w kraju, to po oddaniu do użytku śląskiego odcinka autostrady A1, krzyżującego się w Gliwicach-Sośnicy z autostradą A4, region ma szansę stać się kluczową lokalizacją dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Rozwinięta sieć drogowa i doskonałe połączenie z południową granicą powodują, że swoje wytwórnie otwierają na Górnym Śląsku producenci części i podzespołów dla fabryk motoryzacyjnych zlokalizowanych w Czechach i na Słowacji, takich jak KIA, Hyundai, PSA czy Skoda” – wyjaśnia Wojciech Zoń.

Brak wolnej powierzchni jest dokuczliwy zwłaszcza dla firm, które poszukują większych powierzchni, tj. od 10 tys. mkw. W takich przypadkach jedynym praktycznie rozwiązaniem jest budowa nowego obiektu na zamówienie Biorąc pod uwagę geograficzny zasięg działalności najemców obecnych w tym regionie, są to zarówno firmy ograniczające się do lokalnych rynków Górnego Śląska i Krakowa, jak i wielkie międzynarodowe koncerny, wybierające aglomerację śląską na bazę dla ekspansji w całej Europie Środkowo-Wschodniej” – podsumowuje Wojciech Zoń.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.