Warszawa: nowy plan zagospodarowania dopuszcza powstanie "city" na Woli

Panorama Warszawy (fot. archiwum CBRE)

Nawet milion metrów kwadratowych biur i mieszkań może powstać w kilkunastu wieżowcach, których budowę dopuszcza wyłożony właśnie plan zagospodarowania rejonu Żelaznej na Woli w Warszawie - podaje Gazeta Wyborcza. Plan obejmuje tereny bliskiej Woli pomiędzy al. Jana Pawła II, Pańską, Towarową, Wronią i al. "Solidarności".

Wyłożony właśnie plan zagospodarowania rejonu Żelaznej daje możliwość znacznego dogęszczenia zabudowy, między innymi drapaczami chmur. Najwyższy, 180-metrowy, będzie mógł powstać przy rondzie Daszyńskiego na miejscu starych budynków, które od firmy Ruch kupiła w ubiegłym roku belgijska firma deweloperska Immobel. 170-metrowy budynek będzie mógł powstać przy ul. Grzybowskiej, obok hotelu Hilton. - Przygotowujemy w tym miejscu budowę biurowca - mówi Michał Witkowski z firmy Atlas Estates. Naprzeciwko Hiltona, na terenie po zburzonych Browarach Warszawskich, plan dopuszcza trzy wieże o wysokości od 120 do 140 metrów. Pięciohektarowy grunt należy do hiszpańskiej firmy Grupo Prasa. Planowała ona tu budowę ogromnego kompleksu, który zależnie od wybranego wariantu mógłby zawierać nawet do 2,7 tys. mieszkań albo do 132 tys. mkw. biur i usług - podaje Gazeta Wyborcza.

Obok browarów 130-metrowy wieżowiec będzie mógł wyrosnąć na działce u zbiegu Grzybowskiej i Żelaznej. To teren firmy Liberty Development. Od strony Żelaznej zamierza ona odremontować starą przedwojenną kamienicę, która pojawiała się na wielu zdjęciach jako tło bramy do getta. Z tyłu za nią zamierza postawić dwa budynki biurowe, w tym przeszklony wieżowiec zaprojektowany przez pracownię APA Wojciechowski. - Mamy bardzo ambitny plan, by pierwsze prace zacząć jeszcze w tym roku - mówi Maksymilian Ebenstein z Liberty Development.

Terminów nie ustaliła jeszcze Mennica Polska, która chce zbudować 130-metrowy wieżowiec według projektu pracowni JEMS u zbiegu Żelaznej i Prostej na miejscu swojej socrealistycznej siedziby z lat 50. ubiegłego wieku. Plan dopuszcza tę inwestycję. Pozwala także na budowę 110-metrowego wieżowca na przeciwległym narożniku tego skrzyżowania na miejscu parkingu pomiędzy ulicami Prostą, Żelazną i Pańską. Budynek o zaokrąglonym narożniku projektuje w tym miejscu pracownia Adama Wagnera. Porównywalną wysokość mają mieć dwie wieże, które od lat planuje w pobliżu, bo pomiędzy Prostą a Łucką, firma Impexmetal na miejscu swojego starego biurowca. - czytamy w Gazecie Wyborczej

Źródło: Gazeta Wyborcza

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.