Savills: Czynsze za powierzchnie biurowe w Europie mogą wzrosnąć o 3,4%

Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills.

Według prognoz międzynarodowej firmy doradczej Savills, w 2019 roku czynsze za powierzchnie biurowe mogą wzrosnąć w Europie średnio o 3,4% w ujęciu rocznym wskutek niskiej stopy bezrobocia i niewystarczającej podaży najbardziej atrakcyjnych nieruchomości.

Poprawa koniunktury gospodarczej w całej Europie przełoży się na wzrost liczby miejsc pracy dla pracowników biurowych oraz popytu na nową powierzchnię biurową, zwłaszcza na lokale o wysokim standardzie w atrakcyjnych lokalizacjach. Według Oxford Economics, w kolejnych pięciu latach może powstać dodatkowo 2,8 mln nowych miejsc pracy dla pracowników biurowych w 28 krajach Unii Europejskiej, co będzie oznaczać przyrost zatrudnienia o 4,4%, przy czym największe wzrosty są prognozowane w Szwecji (8,5%) i Danii (8,2%) - twierdzi Mike Barnes, Associate, dział badań rynków europejskich w Savills

We wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, w 2019 roku najszybciej będzie rozwijał się sektor usług profesjonalnych, naukowych i technicznych, a tempo wzrostu zatrudnienia na stanowiskach biurowych może sięgnąć ok. 1,8%. W kolejnych 12 miesiącach w sektorze tym powstanie ok. 280 tys. nowych miejsc pracy, co spowoduje presję wzrostową na czynsze w warunkach rosnącej rywalizacji o najlepsze powierzchnie biurowe. W 2018 roku czynsze za najbardziej atrakcyjne biura wzrosły w Berlinie średnio o ponad 15% – na kolejnych miejscach znalazły Oslo (10,9%) i Paryż (9,7%). Według prognoz firmy Savills, wynajęcie biura w 2019 roku może być jeszcze droższe, zwłaszcza w Mediolanie, Frankfurcie, Barcelonie i Dublinie, gdzie stawki czynszowe mogą wzrosnąć odpowiednio o 9,1%, 6,6%, 6,4% i 6,3% – dodaje Mike Barnes.

W Warszawie na przestrzeni całego 2018 roku obserwowaliśmy wzrost stawek czynszowych na poziomie ok. 2%, ale dotyczyło to najlepszych obiektów, głównie w centralnych lokalizacjach. Wzrost ten nie jest znaczący biorąc pod uwagę wysokość czynszu bazowego, który w Polsce nadal jest niższy, niż w większości krajów Europy Zachodniej. W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z luką podażową, w wyniku której firmy chcące się przenieść do nowego biura miały bardzo ograniczony wybór. Trend ten powoli dobiega końca a najemcy, którzy z przeprowadzką są w stanie zaczekać do 2020 r. znów mają silną pozycję negocjacyjną. Rozwiązaniem dla firm, którym umowa najmu kończy się już teraz, jeszcze przed oddaniem do użytku budowanych obecnie projektów, jest wynajęcie tymczasowo powierzchni w coworku lub biurze serwisowanym. Najemcy ponownie łapią zatem oddech, choć nie należy spodziewać się spadku poziomu czynszów, gdyż, oprócz poziomu pustostanów, mają na nie wpływ rosnące koszty budowy - zauważa Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills.

Zgodnie z raportem Savills z powodu problemów związanych z brakiem powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz bądź w związku z niepewnością polityczną w niektórych krajach część najemców może decydować się na tymczasowe korzystanie z powierzchni elastycznej.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.