Reinhold w opałach: majątek na sprzedaż, rada dyrektorów bada księgi

Lipiński Passage, flagowa inwestycja Reinholda w Warszawie.

Rada dyrektorów spółki Reinhold Polska AB z siedzibą w Sztokholmie poinformowała, że wartość rynkowa przedsiębiorstwa jest niższa, niż połowa jej kapitału zakładowego i w związku z tym, spółka odczuwa dotkliwy brak gotówki. Kołem ratunkowym ma być sprzedaż majątku.

Spółka zadecydowała więc o niezwłocznym zleceniu przeprowadzenia kontrolnego audytu ksiąg. Badanie ksiąg ma być podjęte niezwłocznie i powinno zakończyć się nie później, niż w najbliższy poniedziałek, tj. 3 grudnia 2012 r.

Jeżeli bilans kontrolny będący wynikiem przeprowadzonego audytu wykaże, że wartość przedsiębiorstwa spółki Reinhold Polska AB jest niższa, niż połowa jej kapitału zakładowego, rada dyrektorów spółki zapowiada, że tak szybko, jak będzie to możliwe, zwoła nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Rada dyrektorów spółki przekonuje, że jej intencją jest zredukowanie zadłużenia przynajmniej do poziomu takiego, aby wartość przedsiębiorstwa odpowiadała wartości jej kapitałowi zakładowemu.

Spółka poinformowała również, że Stanisław Dudzik złożył rezygnację z pełnionej funkcji w radzie dyrektorów Reinhold Polska AB z dniem 26 listopada 2012 roku. – Przyczyną rezygnacji są powody osobiste – podano w komunikacie.

Reinhold Polska zajmuje się działalnością deweloperską, jak i inwestycjami w gotowe projekty. Spółka realizuje inwestycje mieszkaniowe i biurowe. Reinhold Polska, jako pierwsza szwedzka firma, zadebiutowała na parkiecie warszawskiej giełdy. Od dłuższego czasu przeżywa jednak poważne problemy.

Na koniec września 2012 r. Reinhold spóźniał się z zapłatą ponad 19, 6 mln euro. Spółka negocjuje z BZ WBK i Pekao w sprawie zaległych pożyczek. Jak wynika z raportu za pierwsze trzy kwartały 2012 r., żadne wiążące decyzje w tej sprawie nie zapadły. W tym czasie spółka odnotowała stratę w wysokości ponad 2,4 mln euro. Wśród potencjalnych obszarów ryzyka, firma wymienia i to, że nie będzie w stanie zgromadzić dostatecznych środków na dokończenie swoich inwestycji.

Spółka nie widzi też możliwości działania na polskim rynku nieruchomości w takiej formie, jak dotychczas i planuje wysprzedaż majątku na poczet zaspokojenia żądań banków. Jeśli do tego dojdzie, dopuszcza możliwość przejęcia przez większego gracza, dla którego liczyć się będzie obecność na warszawskiej giełdzie.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.