Działalność inwestorów stymuluje polski rynek nieruchomości

Według najnowszego raportu Savills, zagraniczny kapitał dominował na polskim rynku nieruchomości w pierwszym kwartale 2012 roku, a wartość transakcji wyniosła 728 mln EUR i była o 21 proc. wyższa w stosunku do pierwszego kwartału 2011 roku. Zagraniczni inwestorzy odpowiadali za ponad 98 proc. wszystkich transakcji w pierwszym kwartale 2012 roku.

Byli to głównie inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Austrii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Przy tak udanym początku roku 2012, agencja szacuje, że wartość transakcji pod koniec roku w Polsce osiągnie poziom porównywalny do wartości z 2011 roku, czyli 2.5 mld EUR.

Raport Savills wymienia dwie transakcje na rynku powierzchni biurowych w pierwszym kwartale 2012 roku, pomijając sprzedaż Złotych Tarasów, obie w centralnym obszarze biznesu w Warszawie, w związku z tym agencja oczekuje, że zainteresowanie inwestorów będzie się dalej koncentrować na stolicy. W tym czasie, w sektorze nieruchomości magazynowych odnotowano jedną transakcję inwestycyjną: sprzedaż 10 nieruchomości i jednej działki pod inwestycję przez Prologis funduszowi Hines Global REIT za około  92.8 mln EUR. 

Savills szacuje, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w centralnym obszarze biznesu w Warszawie wynoszą 6.00 - 6.25 proc., i 6.75 proc. dla nieruchomości biurowych zlokalizowanych poza ścisłym centrum, podczas gdy w większych miastach regionalnych wynoszą obecnie 7.50 proc. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości magazynowych w Polsce wynoszą średnio 7.50 - 7.75 proc., a w sektorze nieruchomości handlowych, stopy kapitalizacji dla najlepszych lokalizacji utrzymały się na stabilnym poziomie 6.00 proc. dla centrów handlowych w głównych miastach regionalnych, podczas gdy dla czołowych galerii handlowych w mniejszych miastach wynoszą 7.00 - 7.50 proc.  Według prognozy agencji Savills, stawki czynszów we wszystkich sektorach pozostaną stabilne w 2012 roku.

Michał Stępień, Starszy Konsultant w zespole badań rynkowych Savills Polska, mówi: “Warszawa jest nadal głównym celem inwestorów i oczekujemy, że biura w najlepszych lokalizacjach w stolicy pozostaną najbardziej poszukiwanym produktem na rynku. Spodziewamy się także wzrostu inwestycji w nieruchomości magazynowe, co jest związane ze wzrostem zainteresowania ze strony najemców na tym rynku.”

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.