Biura: inwestorzy ruszyli poza Warszawę

Małgorzata Liszewska, starszy konsultant w Dziale Badań Rynku firmy Knight Frank

Trzeci kwartał 2013 r. był okresem ponadprzeciętnej aktywności inwestycyjnej poza Warszawą. Nadpodaż nowych powierzchni biurowej przyczyni się jednak do zwiększenia poziomu pustostanów – piszą w najnowszym opracowaniu eksperci Knight Frank.

Całkowita wartość transakcji zawartych od lipca do września na rynkach regionalnych w Polskich miastach sięgnął 117,7 mln euro (44 proc. wartości wszystkich transakcji biurowych w III kw. 2013 r.) przewyższając znacząco wartości odnotowane w poprzednich dwóch kwartałach. Zdaniem ekspertów Knight Frank obserwowany w ostatnim czasie wzrost zainteresowania inwestorów rynkami regionalnymi jest konsekwencją podaży nowoczesnych projektów biurowych o wysokim stopniu wynajęcia jeszcze na etapie budowy.

Również rynek najmu w regionach radzi sobie nieźle. Z wyliczeń Knight Frank wynika, że w minionym kwartale na największych rynkach regionalnych wynajęto łącznie około 75,2 tys. mkw. powierzchni biurowej. Stanowi to co prawda 12 proc. spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale nadal jednak znacznie przewyższa średni kwartalny popyt zaobserwowany w  miastach regionalnych w ostatnich 5 latach (o ok. 18 proc.). Utrzymująca się wysoka aktywność na rynku najmu zdaje się potwierdzać optymistyczne nastroje w branży, choć okres popytowego boomu z 2012 r. prawdopodobnie mamy już za sobą – uważają eksperci Knight Frank. Podaż natomiast rośnie.

– Miniony kwartał upłynął na największych regionalnych rynkach biurowych pod znakiem wysokiej dynamiki podaży, przejawiającej się zarówno znaczącym wolumenem nowo zrealizowanych inwestycji, jak również rozpoczynanych projektów biurowych. Według naszych szacunków na sześciu największych rynkach biurowych w Polsce ukończono w tym kwartale realizację ponad 57 tys. mkw. nowych biur, co w porównaniu z poprzednim kwartałem stanowi ponad 70 proc. wzrost. Co więcej, w budowie pozostaje rekordowa podaż 392,6 tys. mkw., nienotowana od 2008 r. Większość tej powierzchni ma trafić na rynek już w 2014 r. – zauważa Małgorzata Liszewska, starszy konsultant w Dziale Badań Rynku firmy Knight Frank. – Pomimo około 25 procentowego poziomu wynajęcia powierzchni w budowie, zjawisko czasowej nadpodaży po oddaniu do użytkowania nowych projektów wydaje się być nieuniknione. Na większości rynków będziemy zatem obserwować znaczący wzrost poziomu pustostanów. Wobec zwiększonej dostępności gotowych powierzchni do wynajęcia część deweloperów planujących nowe inwestycje, w szczególności tych uzależnionych od finansowania bankowego, prawdopodobnie zdecyduje się wstrzymać ich rozpoczęcie do czasu wchłonięcia nadmiaru podaży – dodaje ekspert Knight Frank.

 

 Knight Frank: III kwartał na regionalnych rynkach biurowych [4,73 MB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.