Awans Warszawy w rankingu miast biznesowych Europy

Panorama Warszawy, PZ Studio

Stolica Polski awansowała o trzy miejsca w klasyfikacji miast europejskich najlepszych dla biznesu. Ranking, który powstał na podstawie wywiadów z kadrą menedżerską odpowiedzialną za ekspansję 500 największych firm europejskich, przygotowała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

Warszawa zajmuje 21 miejsce w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu w Europie. Wyprzedziliśmy między innymi Wiedeń i Pragę. Analiza36 miast obejmuje takie kategorie jak m.in. jakość życia, dostęp do rynków,dostępność wykwalifikowanych pracowników, jakość usług telekomunikacyjnych oraz połączenia transportowe. Warszawa awansowała aż w ośmiu kategoriach z dwunastu.

Warszawa poprawiła swój wynik m.in. w kategoriach:łatwy dostęp do rynków i klientów (19 miejsce) i dostępność do wykwalifikowanych pracowników (14 miejsce). Warszawa zajęła też pierwsze miejsce pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu. Wysoko, bo aż na 5 miejscu, oceniono klimat dla biznesu tworzony przez rząd. Najniższe pozycje miasto zajęło w kategoriach: jakość życia dla pracowników (32 miejsce) i czystość środowiska (34 miejsce).

Najlepszym miastem doprowadzenia działalności biznesowej w Europie jest Londyn, drugie miejsce w rankingu zajął Paryż, a trzecie Frankfurt (niezmiennie od 1990 r.). W pierwszej piątce znalazły się Amsterdam i Berlin, wykorzystując spadek Barcelony i Brukseli.Swoją pozycję aż o osiem miejsc poprawił Bukareszt (obecnie na 27 miejscu). Największy spadek (o siedem miejsc) zanotował Rzym, który zajął w tym roku 35 pozycję.Ostatnie, 36 miejsce, w głównym rankingu zajęły Ateny.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, powiedziała: „Od wielu lat stawiamy na rozwój Warszawy jako metropolii przyjaznej biznesowi. Inwestujemy w transport publiczny, drogownictwo, infrastrukturę teleinformatyczną. Usprawniamy pracę urzędów, tak aby były bardziej przyjazne inwestorom. Cieszę się, że nasze działania są doceniane przez firmy i instytucje międzynarodowe”.

Marek Noetzel, Partner w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Niewątpliwym sukcesem jest pierwsze miejsce Warszawy pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu, gdyż jest to jeden z czynników, na który zagraniczne firmy zwracają szczególną uwagę. Także w kategorii: ekspansja firm w ciągu najbliższych 5 lat, stolica znalazła się wysoko – na trzecim miejscu”.

Ranking „European Cities Monitor” powstaje na podstawie wywiadów z kadrą menedżerską i członkami zarządów odpowiedzialnych za ekspansję 501 najlepszych firm europejskich. Od 1990 r. przeprowadza je niezależna firma badawcza TNS BMRB na zlecenie Cushman & Wakefield.

 

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach oraz miejsce Warszawy (na36 sklasyfikowanych miast)

Raport European Cities Monitor 2011

European Cities Monitor Pierwsze miejsce Pozycja Warszawy
     
Najlepsze miasta Europy do prowadzenia działalności gospodarczej Londyn 21
     
Łatwy dostęp do rynków Londyn 19
Dostępność wykwalifikowanych pracowników Londyn 14
Jakość usług telekomunikacyjnych Londyn 29
Zewnętrzne połączenia transportowe Londyn 28
Koszt powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu Warszawa 1
Koszty zatrudnienia pracowników Bukareszt 2
Dostępność powierzchni biurowej Berlin 18
Klimat tworzony przez rząd Dublin 5
Różnorodność językowa Londyn 11
Transport wewnątrz miasta Londyn 29
Jakość życia dla pracowników Barcelona 32
Czystość środowiska Sztokholm 34
Ekspansja w Europie: miasta, które oczekują największego napływu firm w najbliższych 5 latach Moskwa 3
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.