Zakończono budowę stalowej konstrukcji Rotundy

Zwycięski projekt rewitalizacji Rotundy przygotowany przez zespół architektoniczny Gowin-Siuta z Krakowa

Huta Pokój zakończyła budowę ponad 500-tonowej stalowej konstrukcji nowej warszawskiej Rotundy. Ostatnim etapem prac był montaż dachu z charakterystycznym zygzakowatym zwieńczeniem. 

Charakterystyczna Rotunda PKO BP, należąca do najbardziej rozpoznawalnych architektonicznie obiektów stolicy, znajduje się przy skrzyżowaniu głównych arterii miasta.

Gmach warszawskiej Rotundy już raz był odbudowywany - po wybuchu gazu w lutym 1979 r. Do 23 grudnia 2016 r. w budynku znajdował się oddział PKO BP. Wiosną ub. roku stary obiekt wyburzono. We wrześniu 2017 r. wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej Rotundy, która ma połączyć funkcje komercyjne i publiczne. Inwestycja ma być ukończona w listopadzie tego roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Stalową konstrukcję Rotundy zbudowała należąca do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu Huta Pokój w Rudzie Śląskiej. Spółka zawarła umowę w tej sprawie z firmą NDI - generalnym wykonawcą inwestycji, realizowanej na zlecenie PKO BP. 

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 roku. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta. Koszty przebudowy budynku , które pokrywa PKO BP, wyniosą ok. 50 mln zł. Funkcje bankowe w nowym budynku znajdą się na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Będzie tam prowadzić zejście obsadzone zielenią. Część „społeczna”, gdzie warszawiacy będą mogli spotykać się, znajdzie się na pierwszym piętrze. 

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.