Unikalne operacje budowlane w dawnej fabryce Norblina

Prace rewitalizacyjne i budowlane na dwuhektarowym terenie dawnej fabryki Norblina toczą się pełną parą. Zanim kompleks zacznie się piąć w górę gros specjalistycznych robót wykonywanych jest pod ziemią przy 4-kondygnacyjnym parkingu, a także przy zabezpieczaniu 9 zabytkowych budynków. W listopadzie ubiegłego roku o 15 metrów został przesunięty 900-tonowy budynek, który dzisiaj wrócił na swoje miejsce. Z kolei dwa inne zabytkowe obiekty zostały podwieszone około metra nad gruntem, by wykonać pod nimi docelowy strop betonowy nad częścią podziemną budynku.

Operacja relokacji jednego z budynków dawnej fabryki Norblina w całości trwała pięć miesięcy. W tym czasie po przesunięciu budynku zostały w jego sąsiedztwie wykonane ściany szczelinowe do głębokości 32 metrów. W piątek (26.04) rozpoczął się proces przesuwania budynku na jego pierwotne miejsce. Został on przeciągnięty po przygotowanych wcześniej ośmiu belkach ślizgowych za pomocą siłowników i zamontowanych do nich prętów wysokiej wytrzymałości. W całym procesie niezbędne było wykorzystanie układu hydraulicznego składającego się z sześciu siłowników (każdy oddziałujący z siłą ok. 56 ton) oraz pompy hydraulicznej o mocy 700 bar, a także wspomagających urządzeń pomiarowych. Teraz wrócił na swoje docelowe miejsce i spoczął na wykonanym stropie żelbetowym nad częścią podziemną budynku.

Kolejna ciekawa operacja to podwieszenie dwóch budynków o łącznej wadze około 750 ton. Większy obiekt – dawne laboratorium mechaniczne - jest zlokalizowany w drugiej linii zabudowań, patrząc od strony ulicy Prostej. To relikt domu fabrycznego Lucfielda i Hennigera, rozczłonkowanego podczas działań wojennych w 1944 roku. Po wojnie nie przywrócono mu pierwotnej formy, został podzielony na trzy segmenty. Jest wpisany do Rejestru Zabytków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Drugi budynek sięgający drugiej połowy XIX wieku, znajdujący się na tyłach laboratorium, to dawna hartownia, również znajdująca się na liście Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Obydwa budynki zostały oparte na 64 mikropalach o średnicy ok. 35 cm  i długości od 8 do 13 metrów. Każdy z mikropali był zbrojony belką stalową, a u podstawy ścian wykonano stalowy oczep podtrzymujący mury o łącznej masie 24 ton. Operacja wymagała zaangażowania kilku specjalistycznych firm i trwała łącznie 11 miesięcy. Mikropale wykonane przy pomocy specjalistycznych wiertnic to dzieło firmy Soletanche. Za całość zabezpieczenia budynków, stężenia, ściągi oraz oczepy stalowe niezbędne do podtrzymania odpowiadała firma Dampak, która realizowała także przesuwanie budynku. Z kolei wieńcami żelbetowymi na budynkach, pozostałymi konstrukcjami żelbetowymi, wykonaniem stropu pod budynkiem, uzupełnianiem ścian pomiędzy wykonanym na nowo stropem a starymi ścianami zajmował się główny wykonawca - firma Warbud. Po połączeniu starych ścian budynku z nową płytą stropową cała konstrukcja stalowa potrzebna do podwieszenia zostanie odcięta i zdemontowana. Podobnie zostaną odcięte od spodu stropu wszystkie 64 mikropale, które są zagłębione w gruncie poniżej posadowienia budynków. Następnie cały budynek zostanie odrestaurowany i przygotowany do użytkowania.

Prace, które przeprowadziliśmy przy trzech zabytkowych budynkach: przesuwanie i podwieszanie, to niezwykle ciekawe operacje budowlane, które wymagają nie tylko ogromnego doświadczenia i precyzji, ale także interdyscyplinarnej współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin. Te procesy zakończyły się sukcesem i teraz możemy się skupiać na kolejnych etapach komentuje Sylwia Filewicz, Head of Development & Construction w Grupie Capital Park.

Prace budowlane są prowadzone równolegle na wszystkich frontach robót zarówno w części naziemnej przy istniejących budynkach zabytkowych oraz przy wykonywaniu elementów konstrukcji dla nowoprojektowanego budynku zlokalizowanego poza strefą garażu podziemnego (w tym posadowienia słupów tych budynków przechodzących przez budynki istniejące), jak i w części podziemnej przy wykonaniu garażu. Przewidziane zakończenie prac obejmujących wykonanie konstrukcji nadziemnej dla 1 piętra nad istniejącymi halami to listopad 2019 natomiast zakończenie części podziemnej garażu zwieńczone wylaniem płyty fundamentowej jest planowane na I kwartał 2020 r. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na przełom I/II kwartału 2021 roku.

Rewitalizacja dawnej fabryki Norblina to flagowy projekt Grupy Capital Park. Zabytkowemu, dwuhektarowemu terenowi po historycznych zakładach Norblin, Bracia Buch i T. Werner na warszawskiej Woli pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną zostaną nadane nowe funkcje.

Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji dawnej fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering.

Rewitalizacja dawnej fabryki Norblina

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.