Rekordowe dane z rynków biurowych Europy Środkowej

Z najnowszego raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield dotyczącego rynku powierzchni biurowych w regionie Europy Środkowej wynika, że w 2013 r. popyt w Europie Środkowej osiągnął najwyższy poziom w historii - wynajęto rekordową ilość 1,4 mln mkw. Całkowite zasoby powierzchni biurowej w czterech stolicach regionu (Bratysławie, Budapeszcie, Pradze i Warszawie) wyniosły prawie 12 mln mkw. przy niewielkiej nowej podaży na poziomie ok. 436 tys. mkw.

Z analizy rynku biurowego w stolicach państw Europy Środkowej przeprowadzonej przez firmę Cushman & Wakefield wynika, że ranking miast pod względem całkowitych zasobów powierzchni biurowych nie uległ zmianom. Warszawa jest nadal największym rynkiem biurowym regionu z zasobami wynoszącymi 4,1 mln mkw. Drugim rynkiem jest Budapeszt z 3,2 mln mkw., a na kolejnych miejscach uplasowały Praga i Bratysława, które dysponują odpowiednio prawie 3 mln mkw. i 1,5 mln mkw. powierzchni biurowej.

Nowa podaż powierzchni biurowej w Europie Środkowej utrzymała się w 2013 r. na stabilnym poziomie 436 tys. mkw., co jednak oznacza niewielki spadek w porównaniu z 2012 r., gdy oddano do użytku prawie 460 tys. mkw. Najwięcej nowej powierzchni powstało w Warszawie - blisko 300 tys. mkw. Na drugim miejscu pod względem nowej podaży znalazła się Praga z prawie 80 tys. mkw. Natomiast zasoby powierzchni biurowej w Budapeszcie i Bratysławie powiększyły się odpowiednio o 33 tys. mkw. i 26 tys. mkw.

- Recesja przełożyła się na wyraźny aczkolwiek nieproporcjonalny spadek podaży nowej powierzchni w Europie Środkowej. Jednak wraz z postępującym ożywieniem na rynku możemy oczekiwać wzrostu nowej podaży w perspektywie mniej więcej dwóch najbliższych lat ze względu na plany ekspansji najemców i łatwiejszy dostęp deweloperów do finansowania inwestycji spekulacyjnych – skomentował Jonathan Hallett, Partner Zarządzający firmy Cushman & Wakefield w Europie Środkowej.

Obecnie w Europie Środkowej w budowie pozostaje prawie 600 tys. mkw. powierzchni biurowej, której oddanie zaplanowano na 2014 r. Oznacza to wzrost podaży nowej powierzchni o 27 proc. w porównaniu z 2013 r.

- Jesteśmy świadkami wyraźnego ożywienia na rynku nieruchomości biurowych w Europie Środkowej, a zwłaszcza w Polsce, gdzie rośnie popyt wśród najemców zarówno w Warszawie, jak i miastach regionalnych. Niemniej jednak wzrost czynszów jest hamowany przez rosnący wskaźnik pustostanów, szczególnie na rynku warszawskim, na którym może wzrosnąć do końca bieżącego roku do ok. 14 proc. - powiedział Richard Aboo, Partner i dyrektor działu powierzchni biurowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Cushman & Wakefield.

Według danych firmy Cushman & Wakefield całkowity wolumen transakcji najmu w drugiej połowie 2013 r. we wszystkich czterech miastach wyniósł prawie 730 tys. mkw. To wynik lepszy o 6 proc. niż w pierwszym półroczu. Łączny popyt w Europie Środkowej wyniósł 1,4 mln mkw., czyli ponad 127 tys. mkw. więcej niż w 2012 r.

Największą nową transakcją zawartą w regionie w 2013 r. było wynajęcie w ramach umowy przednajmu całego budynku Harmony Konstruktorska (ponad 22,5 tys. mkw.) w Warszawie przez firmę Polkomtel. Natomiast największą renegocjację umowy najmu odnotowano w Budapeszcie, gdzie podmiot z sektora publicznego przedłużył najem powierzchni w lokalizacji poza centrum Pesztu. W Warszawie ponownie podpisano najwięcej umów przednajmu spośród wszystkich stolic Europy Środkowej - ponad 154 tys. mkw. w całym 2013 r.

W 2013 r. przedłużenia umów najmu, na które przypadło 37 proc. łącznego popytu w Europie Środkowej, stanowiły największy odsetek wszystkich rodzajów transakcji. Na drugim miejscu znalazły się nowe transakcje, których udział w popycie wyniósł 33 proc. Z kolei umowy przednajmu i ekspansje stanowiły odpowiednio 14 i 10 proc.. Najmniej, bo tylko 4 proc.,  zostało zawartych transakcji w budynkach realizowanych na potrzeby własne.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.