Redan poprawia wyniki finansowe. Restrukturyzacja przynosi efekty

Redan opublikował skonsolidowane wyniki finansowe za I półrocze 2013 r. Dla grupy ten okres zakończył się na lekkim plusie, poprawiając całkowity wynik r./r. o 10,3 mln zł. Poprawa wyników jest osiągana zarówno w segmencie modowym jak i dyskontowym. Redan liczy, że dzięki prowadzonej restrukturyzacji wyniki będą coraz lepsze.

Grupa Redan, właściciel marek Top Secret, Troll i Drywash oraz w sieci dyskontowej TextilMarket w I półroczu br. uzyskała 210,2 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 7,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W pierwszych sześciu miesiącach 2013 r. koszty sprzedaży i ogólnego zarządu obniżyły się r./r. o 3,2 proc. W efekcie na poziomie wyniku sprzedaży grupa osiągnęła zysk w wysokości nieco ponad 2,6 mln zł wobec 5,5 mln zł straty rok wcześniej. Znaczna poprawa została osiągnięta także na pozostałych pozycjach rachunku wyników. Zysk operacyjny w I półroczu 2013 r. wyniósł 0,7 mln zł, ale był to wynik o 8,2 mln zł lepszy niż w tym samy okresie rok wcześniej. Na poziomie wyniku netto grupa poniosła stratę w wysokości 0,7 mln zł, w porównaniu do 9 mln zł straty w I półroczu 2012 r. Całkowity wynik, uwzględniający także zmiany kursów walutowych przy rozliczeniach wewnątrz grupy wzrósł natomiast do 0,7 mln zł na plusie względem 9,6 mln zł straty w minionym roku.

– Prowadzone przez nas działania restrukturyzacyjne przynoszą spodziewane efekty. Po pierwszych sześciu miesiącach br. osiągnęliśmy próg rentowności, poprawiając ubiegłoroczny wynik aż o 10,3 mln zł. Zakładamy, że w drugiej połowie roku osiągniemy dalszą poprawę wyników w obydwu segmentach naszej działalności – powiedział Bogusz Kruszyński, wiceprezes Zarządu Redan S.A. – Stabilizację finansową daje nam także zawarcie pod koniec lipca z bankami i obligatariuszami umowy restrukturyzującej ustalającej harmonogram spłaty naszych kredytów i obligacji w ratach do końca 2018 r. – dodał.  Jak poinformował PAP, prezes Redanu liczy na wyraźny zysk w 2014 r. Dodał również, że ten rok grupa zakończy dużo lepszym wynikiem finansowym. Będzie to możliwe właśnie dzięki prowadzonej restrukturyzacji. W pierwszym półroczu Redan zamknął 12 nierentownych sklepów. Jednocześnie 14 nierentownych placówek zamieniono na sklepy franczyzowe. –W drugim półroczu planujemy zamknąć jeszcze co najmniej pięć sklepów – zapowiedział Kruszyński. Na koniec roku sieć własna Redanu w segmencie modowym będzie liczyła ok. 21 placówek.  

Redan poinformował również, że zarząd podjął uchwałę o prywatnej emisji 7,8 mln akcji serii T w ramach dostępnego kapitału docelowego. Cena emisyjna została ustalona na 1,1 zł. – Celem emisji jest podwyższenie kapitału zakładowego dla poprawy wiarygodności grupy wśród partnerów biznesowych. To także ważny czynnik dla instytucji finansowych, z którymi będziemy w przyszłości rozmawiać na temat możliwego refinansowania naszego zadłużenia celem uzyskania korzystniejszych warunków – stwierdzi Bogusz Kruszyński. Podkreślił, że przy obecnym postrzeganiu przez inwestorów inwestycji w akcje Redan jako mocno ryzykowną emisja akcji z prawem poboru lub w drodze subskrypcji otwartej nie zakończyłaby się powodzeniem. Dlatego emisja ta będzie przeprowadzona z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. W większości nowymi walorami Redan zapłaci za aport w postaci nieruchomości w Łodzi przy ul. Żniwnej 10/14, obejmującej siedzibę spółki oraz centrum logistyczne dla części modowej. Transakcja ma również na celu optymalizację kosztową. Aktualnie w skali roku czynsz najmu tej nieruchomości przekracza 1,5 mln zł netto.

 2013 08 22_Grupa Redan wychodzi na prostą_Informacja prasowa [243,30 kB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.