Prokuratura: nie będzie zarzutów w sprawie bezpieczeństwa na Stadionie Narodowym

Stadion Narodowy

Prokuratura Rejonowa Praga Południe umorzyła trwające trzy miesiące postępowanie w sprawie bezpieczeństwa na warszawskim Stadionie Narodowym. W lutym zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyła w imieniu Hydrobudowy i Alpine Construction kancelaria Cameron McKenna.

– W środę, 29 maja prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie Stadionu – poinformowała Joanna Garus-Ryba z Prokuratury Rejonowej Praga Południe. – Prokurator prowadzący sprawę podjął decyzję na podstawie przesłuchań świadków oraz dokumentacji ze straży pożarnej i nadzoru budowlanego – tłumaczy Joanna Garus-Ryba.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnia przestępstwa narażenia życia lub zdrowia trafiło do praskiej prokuratury w lutym. Złożyła je kancelaria prawna Cameron McKenna, reprezentująca Hydrobudowę Polską i Alpine Construction Polska. Generalni wykonawcy Stadionu Narodowego poinformowali, że obiekt przestał spełniać wymogi bezpieczeństwa i powinien zostać zamknięty. Wskazali na szereg uchybień w systemach przeciwpożarowych, m.in.: „(...)unieruchomienie hydrantów na obiekcie, ich uszkodzenie, brak bram dymoszczelnych oraz kurtyn dymowych, które powstały z winy NCS.” Z zawiadomienia wynikało, że na skutek niewłaściwej eksploatacji NCSu zabezpieczenia są niesprawne. „Pogięto prowadnice bram dymoszczelnych. Uszkodzenia stwierdzono w 30 urządzeniach” – napisano w zawiadomieniu. To miało stwarzać ryzyko np. zadymienia dróg przeciwpożarowych podczas ewakuacji. 

Na początku maja wpłynęły do prokuratury ostatnie wymagane w sprawie dokumenty. Po ich przeanalizowaniu prokurator umorzył powstępowanie ponieważ nie dopatrzył się „znamion czynu zabronionego”. – Jeśli to się potwierdzi, będziemy naprawdę bardzo zdziwieni. Były wszelkie podstawy, żeby poinformować prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Mieliśmy obowiązek to zrobić i nadal podtrzymujemy swoje stanowisko – mówi Ligia Dziurzyńska-Leipert z Cameron McKenna, zaznaczając, że kancelaria nie otrzymała jeszcze oficjalnej decyzji prokuratury. – Według naszej wiedzy nie przesłuchano nikogo z Alpine Construction – dodaje.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.