Polskie firmy inwestują

W ostatnich latach rodzime przedsiębiorstwa niewiele wydawały na rozwój, w tym nowe technologie, bazując przede wszystkim na taniej sile roboczej. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać. Przykładem może być firma Jadar, producent kostki brukowej, która jeszcze w tym roku planuje zbudować fabrykę w Lublinie.

W 2015 roku, pod względem wydatków na rozwój, Polska uplasowała się pod koniec drugiej dziesiątki na 28 państw zrzeszonych w Unii Europejskiej. Głównie było to spowodowane niskimi nakładami inwestycyjnymi w prywatnych przedsiębiorstwach. Na taką sytuację składa się kilka czynników. Jednym z nich jest brak kapitału i niechęć do zadłużania się, bowiem zaciąganie kredytów zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Innym tania siła robocza, często odbierająca przedsiębiorcom motywację do modernizowania zakładów oraz podnoszenia wydajności produkcji.

Impulsem, który może spowodować, że firmy z sektora prywatnego wreszcie sięgną głębiej do kieszeni są rosnące koszty pracy oraz zmniejszające się bezrobocie. Od 1 stycznia przyszłego roku rząd zaproponował podniesienie płacy minimalnej z 1850 zł do 2000 zł brutto. Koszt zatrudnienia pracownika będzie więc jeszcze wyższy. Z kolei spadające bezrobocie (zaledwie 8,8 proc. w czerwcu wg danych GUS) sprawia, że zaczyna brakować rąk do pracy. Zasoby taniej siły roboczej powoli zaczynają się wyczerpywać, a eksperci otwarcie mówią, że to początek rynku pracownika. Aby więc zwiększyć swoją konkurencyjność, firmy – chcąc nie chcąc – będą musiały zaryzykować i poczynić pewne inwestycje, m.in. mające na celu zwiększenie efektywności produkcji.

Niektórzy polscy przedsiębiorcy zauważyli zmieniające się trendy. Radomska firma Jadar w tym roku zamierza wybudować fabrykę w Lublinie. Zakład zajmie powierzchnię prawie 2,5 ha i będzie kosztował ponad 30 mln zł. - Ta inwestycja otwiera przed nami możliwość pozyskania kolejnych kontraktów indywidualnych i dystrybucyjnych na terenie Polski Wschodniej – mówi Dariusz Kupidura, prezes zarządu firmy Jadar.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.