NCS: odbiory Stadionu Narodowego przez pomyłkę, pieniędzy dla podwykonawców nie będzie

Stadion Narodowy

Narodowe Centrum Sportu skierowało do Elektrobudowy pismo, w którym informuje, że dokonało odbioru robót budowlanych w wyniku błędu i w związku z tym uchyla się od skutków prawnych tej decyzji – poinformowała w giełdowym komunikacie Elektobudowa, która zapowiada walkę w sądzie.

Konsorcjum w składzie: Elektrobudowa, Qumak-Sekom oraz Przedsiębiorstwo Agat występowało w roli podwykonawcy przy wykonaniu robót budowlanych na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wartość kontraktu opiewała na ponad 138 mln zł, ale spółki dostały dotąd tylko część pieniędzy – 115 mln zł. Konsorcjum PBG, Hydrobudowy i Alpine, które wybudowało stadion, nie rozlicza się z podwykonawcami, bo NCS nie zapłaciło mu za wszystkie wykonane roboty. Roszczenia wobec NCS sięgają już 450 mln zł. Narodowe Centrum Sportu nałożyło z kolei na budowniczych stadionu 300 mln zł  kary za opóźnienia.
Ostatecznie NCS przejęło rolę generalnego wykonawcy i zawarło ugody z podwykonawcami. Konsorcjum z Elektrobudową powinno dostać jeszcze 19 mln zł. Teraz jednak NCS wycofuje się z negocjacji o zakończeniu rozliczeń z podwykonawcą. Pismo przekreśla szanse ugody przesądowej.
– NCS nie chce usankcjonować sporu o gigantyczne pieniądze z Alpine, więc nam dostaje się rykoszetem. Będziemy w tym wypadku występować do sądu, – zapowiada Jarosław Tomaszewski, dyrektor finansowy Hydrobudowy. – Ale ponieśliśmy ogromne koszty i tym razem będziemy chcieli odzyskać już znacznie większe pieniądze niż te 19 mln zł o których była mowa w ugodzie. Liczymy  ile na tym wszystkim straciliśmy, jesteśmy tą całą sytuacją trochę zaszokowani – mówi Tomaszewski.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.