Inwestycje w nieruchomości nie zwalniają

Aleksandra Burkot

Polska i Czechy postały liderami w Europie Środkowo – Wschodniej, gdzie w I poł. 2017 roku łączny wolumen przejęć stanowił niemal 60 proc. wszystkich transakcji w regionie jak podaje raport Knight Frank „Poland & CEE Investment Market H1 2017”.

Aleksandra Burkot, Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank:

Inwestorzy kapitałowi coraz częściej dostrzegają potencjał regionu, a rynki takie jak Polska, Czechy, Węgry czy Słowacja pozwalają na bezpieczną lokatę kapitału i stabilne wzrosty. Poprawiające się wskaźniki makroekonomiczne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz płynność poszczególnych rynków to główne czynniki zachęcające do inwestycji. W tej części Europy ostatnie półtora roku zdominowane było przez kapitał amerykański, południowo-afrykański, niemiecki i luksemburski.

Odnotowano zarówno duże transakcje portfelowe jak i akwizycje pojedynczych aktywów z sektora biurowego, handlowego i magazynowego. Najbardziej aktywni inwestorzy w regionie z tego okresu to m.in. południowoafrykańskie fundusze NEPI Rockcastle i Redefine, które zainwestowały również w Polsce, przede wszystkim w obiekty handlowe. W poprzednim roku Rockcastle przejął krakowskie centrum handlowe Bonarka City Center, dwa obiekty Focus Mall oraz Galerię Warmińską, z kolei Redefine przejęło 75 proc. udziałów w portfolio Echo Prime Properties wartym 1.18 mld EUR.

Za sprawą kondycji gospodarczej rynki Europy Środkowo – Wschodniej aktualnie postrzegane są jako najszybciej rozwijająca się część Europy, a prognozy wzrostu PKB w regionie na 2017 rok przedstawione przez Komisję Europejską wskazują, że bieżący rok będzie dużo lepszy od poprzedniego. Dobra koniunktura gospodarcza w tych krajach to przede wszystkim zasługa czynników tworzących atrakcyjne środowisko inwestycyjne takich jak wysoki popyt krajowy, konsumpcja prywatna, wykształcona siła robocza, rozwinięty rynek pracy czy spadająca stopa bezrobocia.

W I poł. 2017 roku wiodącym rynkiem wśród krajów regionu były Czechy, z wolumenem inwestycyjnym równym 2,2 mld EUR. Jednak, biorąc pod uwagę liczbę transakcji w toku oraz ich planowaną datę zamknięcia, to właśnie Polska powinna przejść na pozycję lidera na koniec roku 2017.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.