Immofinanz zadebiutował na giełdzie i planuje nowe inwestycje nad Wisłą

Kurs akcji Immofinanz, austriackiej spółki z branży nieruchomości, zakończył debiut na rynku głównym GPW wzrostem o 0,6 proc. i ceną za akcję 13,41 zł. Właściciela zmieniło 362 tys. akcji. Na otwarciu spółka notowana była poniżej wartości odniesienia. Oprócz debiutu na warszawskim parkiecie Immofinanz będzie też rozwijać w Polsce sieć parków handlowych Stop.Shop i kontynuować trzy duże inwestycje.

We wtorek austriacki gigant, wyceniany na ponad 3,5 mld euro, zadebiutował na warszawskim parkiecie w ramach tzw. double listing. Spółka jest już bowiem notowana na giełdzie w Wiedniu. Emisji nowych akcji na razie jednak nie planuje. - Przede wszystkim chcemy ułatwić inwestowanie w nasze akcje polskim inwestorom indywidualnym i instytucjom finansowym, np. funduszom emerytalnym, które mają ograniczenia w inwestowaniu poza Polską. Poza tym większość naszego portfela jest zlokalizowana w Europie Środkowo – Wschodniej, z czego 10 proc w Polsce, więc chcemy być obecni na najważniejszym parkiecie regionu – wyjaśniał Eduard Zehetner, prezes Immofinanz. Wejście na GPW ma również wpłynąć na zwiększenie płynności na akcjach spółki.
Początek notowań nie był dla Immofinanz szczególnie udany. Kurs spadł o 0,15 proc. do 13,31 zł. Do godz. 11.30 właściciela zmieniło niecałe 30 tys. akcji. Na koniec dnia już 362 tys. akcji wartych 13,41 zł za sztukę.

Prawie 10 proc. portfela nieruchomości Immofinanz (wycenianego na 10,5 mld euro) znajduje się w Polsce. Nad Wisłą austriacka spółka prowadzi trzy kluczowe dla siebie inwestycje: centrum handlowe tarasy Zamkowe w Lublinie, biurowiec Nimbus w Warszawie oraz osiedle Dębowe Tarasy w Katowicach. Negocjuje również sprzedaż Silesia City Center w Katowicach.
Skupić zamierza się jednak na rozwijaniu sieci parków handlowy Stop. Shop. W całej Europie ma 44 obiekty pod tym szyldem, w Polsce tylko trzy: jeden gotowy w Legnicy i dwa w fazie realizacji (w Kętrzynie i Mławie). - Mamy w planach kupienie kolejnych 5 lub 6 działek. Wybudowanie parku rozrywki zajmuje około 12 miesięcy, co sprawia, że inwestycja rusza dość szybko – tłumaczył Eduard Zehetner. Dodał, że park w Mławie cieszy się dużym zainteresowaniem najemców – To pozwoli nam wynająć galerię w 100 proc. jeszcze przed otwarciem w 2013 r.- mówił prezes Immofinanz. Parki Stop.Shop powstają w miastach od 30 do 150 tys. mieszkańców, a ich powierzchnia handlowa wynosi od 3 do 15 tys. mkw. Zapytany o wartość planowanych inwestycji w Polsce Eduard Zehetner tłumaczył: - Co roku na sprzedaży nieruchomości zarabiamy około 500 mln euro i taką kwotę możemy przeznaczać na inwestycje w Europie, w tym w Polsce.
 Immofinanz jest jedną z większych spółek z branży nieruchomości w Europie. W jej portfelu jest teraz ponad 1,8 tys. nieruchomości o łącznej wartości ok. 10,49 mld euro. Spółka działa w Austrii, Niemczech, Rumunii, Polsce, Rosji, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.