Co-living – nowa era na inwestycyjnym rynku nieruchomości w Polsce

Co-living wkroczył na polski rynek nieruchomości. Dzielenie przestrzeni, zainteresowań i wartości, przy uwzględnieniu możliwości finansowych osób wspólnie zamieszkujących daną nieruchomość, to trend, który w Stanach Zjednoczonych i w Europie zachodniej zdążył się już zadomowić, natomiast w Polsce dopiero raczkuje, przez co stanowi ogromny potencjał do rozwoju. Eksperci przewidują wzrost tego trendu na polskim rynku nieruchomości. Mają na to wpływ między innymi boom technologiczny, zmiany pokoleniowe oraz demograficzne. Zagadnienie zgłębiają eksperci międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield w najnowszym raporcie „Co-living – nowa era na inwestycyjnym rynku nieruchomości w Polsce”.

Zmiany demograficzne i kulturowe, postęp technologiczny, coraz większa świadomość konsumentów dotycząca ochrony środowiska, a także motywy finansowe mają wpływ na rosnące zainteresowanie co-livingiem w Polsce. Elastyczność, mobilność, brak długoterminowych zobowiązań finansowych to tylko niektóre zalety tej formy zamieszkiwania. Szczególną rolę odgrywa tu również możliwość stworzenia mini społeczności, a także poczucie przynależności do niej i brak poczucia osamotnienia. Przestrzenie co-livingowe niezależnie od tego, do jakiej grupy docelowej są adresowane, mają jedną wspólną cechę – zamiast własności oferują wynajem powierzchni mieszkalnej ograniczonej do minimum na rzecz rozbudowanych przestrzeni wspólnych, bogatej oferty udogodnień i usług dodatkowych” - podkreśla Małgorzata Dziubińska, Associate Director, Consulting & Research, Cushman & Wakefield.

W odpowiedzi na potrzeby rynku

Z raportu Cushman & Wakefield wynika, że ekonomia współdzielenia rozwija się między innymi przez zmiany demograficzne. Klasa średnia, która napędza popyt w globalnej gospodarce, rozwija się obecnie najszybciej ze wszystkich klas społecznych i po raz pierwszy w dziejach ludzkości stanowi ponad połowę globalnej populacji. Co ciekawe, Liczba obcokrajowców decydująca się na studia w Polsce rośnie dynamicznie, a obecnie ich liczba przekracza już 78 tys. i tylko w ciągu ostatniego roku wzrosła o prawie 8%. Polskie uczelnie są w stanie zapewnić zakwaterowanie tylko niewielkiej grupie osób z zagranicy. Jakub Bartos, Head of Residential w Golub GetHouse podkreśla: „Segment prywatnych akademików w Polsce jest jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów nieruchomości w kraju. Jestem przekonany, że zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie w domach studenckich będzie stale rosło, ponieważ jak pokazują najnowsze dane rynkowe, obecnie dostępne akademiki uczelniane zapewniają zakwaterowanie zaledwie ok. 9% studentów.”

Co-living na emeryturze

Ekonomia współdzielenia będzie też w coraz większym stopniu dotyczyć osób w wieku emerytalnym, ponieważ – zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia – odsetek osób w wieku 60 lat i więcej do 2050 roku podwoi się z około 11% do 22%, a ich liczba wzrośnie z 605 milionów do 2 miliardów na całym świecie.

Nowoczesne ośrodki dla seniorów w Polsce to na razie rzadkość. Co więcej, zgodnie z wynikami „Badania spójności społecznej 2015”, aktywność osób starszych w zakresie kontaktów społecznych jest generalnie niższa niż osób w młodszych grupach wiekowych. Eksperci zaznaczają, że częściowe lub całkowite wyłączenie się z życia zawodowego nie oznacza rezygnacji z życia towarzyskiego i społecznego. Wręcz przeciwnie, jest to doskonały moment na rozpoczęcie spędzania czasu w sposób aktywny lub taki, jaki seniorzy prowadzili wcześniej. Senior housing, czyli co-living na emeryturze jest rozwiązaniem wielu problemów. Takie projekty, dzięki odpowiedniej koncepcji i lokalizacji, dają osobom w starszym wieku możliwość realizowania pasji i zainteresowań, wzajemnej opieki oraz socjalizacji.

Zapotrzebowanie na stacjonarną opiekę długoterminową systematycznie rośnie – do 2035 r. co trzeci Polak będzie miał ponad 65 lat. Tworząc miejsca tętniące życiem, ORPEA Polska przeczy stereotypom związanym z funkcjonowaniem domów opieki, a rozwijając sieć placówek w centrach miast lub w ich pobliżu umożliwia utrzymywanie więzi rodzinnych i przyjacielskich oraz udział mieszkańców w życiu kulturalnym i społecznym” – zaznacza z kolei Beata Leszczyńska, Prezes Zarządu ORPEA Polska.

Współdzielenie dla młodych profesjonalistów

W raporcie poruszone są także kwestie młodych specjalistów i zmian na rynku pracy. Boom technologiczny, zmiany pokoleniowe oraz wprowadzenie koncepcji ekonomii współdzielenia wpływają bezpośrednio na zmianę tradycyjnego sposobu wykonywania pracy oraz wykorzystywania powierzchni biurowej i mieszkalnej. Styl życia młodych pokoleń zmienia się, a młodzi ludzie stają się bardziej mobilni. Jak sytuacja wygląda w stolicy? „W Warszawie dostępnych jest na rynku wiele lokali w pełni umeblowanych, ale nie oferują one użytkownikom wartości dodanej. Postanowiliśmy poszerzyć ofertę i ułatwić przeprowadzkę do Warszawy, zapewniając przy tym idealne warunki do mieszkania. Dzięki obecności w stolicy wielu międzynarodowych firm, do czego przyczynił się między innymi Brexit, powstały tysiące nowych miejsc pracy dla młodych specjalistów. Z uwagi na najwyższy w historii Polski odsetek absolwentów lokalnych szkół wyższych, relokację miasta start-upów z Berlina, rozwój kultury hipsterskiej na Pradze i przystępne koszty życia, Warszawa będzie nadal zyskiwała na atrakcyjności, a towarzyszyć temu będzie rosnący popyt na w pełni wyposażone mieszkania” – mówi Yoni Karako, Co-Founder i C.E.O. Vonder.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.