Centralny Węzeł Logistyczny Poczty Polskiej powstanie do końca 2021 r.

Do końca 2021 r. Poczta Polska chce wybudować w regionie łódzkim Centralny Węzeł Logistyczny.

Poczta Polska chce wybudować w regionie łódzkim Centralny Węzeł Logistyczny do końca 2021 r. Spółka szuka kilkudziesięciu hektarów dobrze skomunikowanego terenu.

- Pod dachem, na kilkunastu hektarach, zainstalujemy m.in. trzypoziomowe maszyny logistyczne najnowszej generacji. Mamy obecnie kilkanaście obiektów do wyboru, wszystkie w okolicach Łodzi. Jedną z nich jest nieruchomość Polskich Kolei Państwowych - powiedział Paweł Skoworotko, członek zarządu spółki.

Poczta rozbuduje także trzy istniejące już węzły logistyczne - w Poznaniu, Zabrzu i Warszawie, a w całej Polsce powstanie 50 magazynów logistycznych - w lokalizacjach pocztowych, bądź w nowych miejscach, bardziej odpowiednich logistycznie.

Jak szacują specjaliści Poczty, budżet wszystkich inwestycji, łącznie z CWL to 1 mld zł. Inwestycja będzie oddawana etapami i niektóre z nich rozpoczną pracę wcześniej niż w 2021 roku.

Koncepcja węzła została przygotowana przez Pocztę Polską przy udziale partnera zewnętrznego. Podczas analiz badano rynek europejski. Nie można było przekopiować 1:1 pomysłu funkcjonującego w Niemczech, czy w Estonii gdyż każdy rynek ma swoją specyfikę. Cała koncepcja jest dostosowana do warunków w Polsce. Brane były też pod uwagę projekty bardziej rozproszone - bez centrum, ale po analizie spółka doszła do wniosku, że koncepcja scentralizowana będzie odpowiednia dla Poczty Polskiej.

Uwzględniano w projekcie strumienie wolumenów, jakie są prognozowane w poczcie, obrót zagraniczny, udział Polski jako kraju w Europie Centralnej. Na razie nasza poczta w niewielkim stopniu obsługuje logistykę Europy Zachodniej, ale z czasem stanie się częścią tego systemu.

W opinii zarządu, spółka potrzebuje nowej sieci logistycznej, gwarantującej poprawę i terminowe dostarczanie przesyłek, a także pełnego śledzenia kosztów. Obecna sieć logistyczna Poczty jest bardziej przystosowana do listów, a chce ona podnieść poziom i obsługiwać coraz więcej paczek.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.