Alpine Bau upada, koncern jest zadłużony na prawie 2 mld euro

Austriacki koncern budowlany, Alpine Bau GmbH, złożył w sądzie gospodarczym wniosek o uznanie niewypłacalności. Firma jest zadłużona na prawie 2 miliardy euro. Jak udało nam się dowiedzieć, kontrolę nad koncernem ma teraz przejąć sądowy nadzorca, który przeprowadzi plan naprawczy.

Alpine Bau GmbH we wtorek wieczorem powiadomił, że próby ratowania się bez ogłaszania niewypłacalności zakończyły się fiaskiem. Koncern zatrudnia 15 tys. pracowników, według szacunków jest zadłużony na około 1,9 miliarda euro. –  Potwierdzam, iż w dniu dzisiejszym austriacka  spółka Alpine Bau GmbH złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzanie planu naprawczego pod nadzorem sądu  –  informuje Karolina Szydłowska, rzecznik prasowy koncernu w Polsce. Jak udało nam się dowiedzieć, jest to działanie zbliżone do tzw. upadłości układowej w polskim prawie. Kontrolę nad spółką ma przejąć teraz sądowy nadzorca, który przeprowadzi plan naprawczy: – Sąd i wyznaczony przez niego nadzorca będą podejmować dalsze decyzje, w tym te dotyczące działalności w Polsce - poinformowała Karolina Szydłowska.

Na zlecenie GDDKiA Alpine Bau  realizuje w Polsce dwa projekty: odcinek drogi S5 pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem oraz droga krajowa 16 na północnym-wschodzie kraju W połowie maja firma oświadczyła, że nie dokończy odcinka autostrady A1 i mostu na autostradzie w Mszanie. Minister transportu Sławomir Nowak powiedział dziennikarzom, że według jego wiedzy problemy Alpine Bau są związane raczej z kłopotami austriackiej części koncernu, a nie z kontraktami realizowanymi przez firmę w Polsce. – Całe szczęście ministerstwo nie zajmuje się upadłościami albo bankructwami, zwłaszcza obcych, niepolskich spółek – powiedział Sławomir Nowak.

Według informacji polskiej ambasady w Austrii hiszpański koncern FCC - właściciel Alpine - przestał przekazywać Alpine pieniądze w ramach porozumienia restrukturyzacyjnego. W 2006 r. FCC wykupiła 80 proc. udziałów Alpine, a w 2012 r. przejęła także pozostałe udziały i stała się w 100 proc. właścicielem Alpine.

Źródło: PAP, Alpine Bau

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.