Sektor nieruchomości pracuje na wysokich obrotach

Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający i członek zarządu Cordia Polska

Sektor pracuje na najwyższych obrotach i nic nie wskazuje na to, by to się miało szybko zmienić. Wprawdzie kwartał do kwartału sprzedaż mieszkań spadła o ponad 8%, wciąż jednak utrzymuje się na dobrym, stabilnym poziomie. W sumie w ostatnich czterech kwartałach sprzedano w Polsce ponad 62 tys. mieszkań.

Popyt na mieszkania nie maleje. Wyraźnie widzimy to w Cordia Polska, gdzie bez problemu realizujemy zakładane cele sprzedażowe. Podobnej dynamiki spodziewamy się także w nadchodzących miesiącach. Według szacunków JLL, w 2019 r. deweloperzy na sześciu największych krajowych rynkach mogą sprzedać nawet 60,4 tys. mieszkań wobec 64,9 przed rokiem. Spadek będzie widoczny, ale w dużej mierze wyniknie z mniejszej liczby mieszkań wprowadzonych do oferty (61 tys. wobec 65,9 tys. przed rokiem).

W drugim kwartale 2019 r. w sześciu największych polskich miastach sprzedano ok. 15,1 tys. mieszkań, o 8,4% mniej niż w pierwszym kwartale br. Jednocześnie wzrosła średnia cena metra kwadratowego – m.in. w Krakowie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Warto zauważyć, że pomimo wzrostu cen Polacy chętnie kupują nowe mieszkania, a Warszawa pozostaje jedną z najtańszych stolic europejskich. Z danych Eurostatu wynika, że w latach 2013-2018 ceny transakcyjne mieszkań w kraju wzrosły o 19%, co plasuje nas dopiero na 23. miejscu w rankingu obejmującym 29 państw. Dla porównania otwierająca listę Irlandia odnotowała w tym samym okresie wzrost o 81%.

Wyższe ceny sprawiają, że przychody ze sprzedaży nie maleją wraz ze spadkiem liczby transakcji i pozwalają na pokrycie rosnących kosztów po stronie deweloperów. To powinno umożliwić płynne finansowanie działalności deweloperskiej. Dla przyszłości rynku mieszkaniowego dziś najważniejsze wydaje się pytanie o nowe regulacje, nad którymi znów pracują politycy – przede wszystkim o nową wersję ustawy o ochronie praw nabywców i nową ustawę o planowaniu przestrzennym. Wiele zależy od tego, jaki będą miały kształt i kiedy wejdą w życie.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.