MIB zlikwiduje mikroapartamenty

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących minimalnej powierzchni użytkowej lokali. Zmiany mają przeciwdziałać nieuczciwym praktykom deweloperskim na rynku mikroapartamentów.

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa trwają prace nad nowelizacją Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, które maja wprowadzić przepis zwiększający minimalną powierzchnię użytkową mieszkania do 25 mkw. Zmiany mogą wejść w życie  od 2018 roku. Mają przeciwdziałać nieuczciwym praktykom rynkowym deweloperów, którzy sprzedają mikroapartamenty jako lokale użytkowe. Część deweloperów również omija prawo, budując tzw. mikroapartamenty jako domy jednorodzinne, które następnie są dzielone na małe lokale.

Brak jednoznacznych przepisów powoduje, że na rynku coraz częściej pojawiają się  oferty mieszkań o powierzchni 12-20 mkw., sprzedawanych jako lokale użytkowe lub w formie tzw. apart lub condohoteli - nieruchomości budowanych w celach inwestycyjnych pod krótkoterminowy wynajem.

Według MIB mogą w ten sposób naruszać prawo, gdyż hotel czy aparthotel to budownictwo usługowe, a nie mieszkaniowe. Dlatego konieczne jest precyzyjne uregulowanie tej kwestii w przepisach. Potrzebne jest rozgraniczenie, co jest mieszkaniem, a co pokojem hotelowym, czy quasi hotelowym, czyli tzw. aparthotelem.

Resort przypomina, że władze samorządowe już na etapie uzyskiwania pozwolenia przez deweloperów na budowę powinny dokładnie sprawdzać, jaki jest cel inwestycji, która powstaje przede wszystkim na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. Inwestorzy powinni spełniać obowiązujące wymagania prawa budowlanego i innych przepisów prawa. Nadzór budowlany powinien zaś skrupulatnie kontrolować takie inwestycje.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.