Zmiany ustawy o KZN jeszcze w tym roku

KZN prawdopodobnie znów ulegnie zmianom i to jeszcze w tym roku. Rada Mieszkalnictwa chce usprawnić zasady kwalifikowania i przekazywania nieruchomości do Zasobu.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości prawdopodobnie zostanie poprawiona.

Pismo w tej sprawie wysłał Mirosław Barszcz- koordynator Rady Mieszkalnictwa. Zmienią się zasady kwalifikowania i przekazywania nieruchomości do KZN.

Ustawa o KZN weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku. Przepisy przygotowane zostały w ówczesnym Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. KZN miał pełnić rolę państwowego banku gruntów, na których stanąć miały mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus.

W praktyce wiele przewidzianych w ustawie rozwiązań było martwych. Pojawił się np. problem z przekazywaniem za darmo gruntów do KZN. Przedstawiona przez Radę Mieszkalnictwa propozycja zmiany ustawy o KZN ma rozwiązać ten problem. Podmiotom, od których przejęte zostaną grunty, zostanie „przekazana rekompensata w wysokości 90 proc. wartości tych gruntów w przypadku, gdy przejmie i następnie zbędzie tę nieruchomość”.

W piśmie tym koordynator Rady Mieszkalnictwa wyraża nadzieję, że „planowane przez ustawodawcę zmiany w ustawie o KZN przyśpieszą proces przekazywania nieruchomości do KZN i tym samym pozwolą istotnie zwiększyć skalę inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie plus”. Mirosław Barszcz liczy na to, że wszystkie państwowe podmioty dysponujące gruntami, na których mogą zostać zrealizowane dostępne cenowo inwestycje mieszkaniowe, jeszcze aktywniej niż dotąd włączą się w realizację programu Mieszkanie Plus.

Rada Mieszkalnictwa została powołana styczniu 2018 roku. W jej skład - obok premiera Mateusza Morawieckiego, który jest jej przewodniczącym - weszli m.in. ministrowie: inwestycji i rozwoju; rodziny, pracy i polityki społecznej; finansów; kultury i dziedzictwa narodowego; środowiska oraz rolnictwa i rozwoju wsi.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.