GDDKiA chce powrotu Alpine Bau na budowę autostrady A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wezwała wykonawcę, Alpine Bau, do dokończenia   budowy odcinka autostrady A1 z Gorzyczek do Świerklan. Gotowe jest już 95 proc. mostu w Mszanie, który jest ostatnim elementem 18-kilometrowego odcinka autostrady. GDDKiA podkreśla, że nawet jeśli Alpine Bau nie wróci na budowę, to na mocy decyzji nadzoru budowlanego, może razem z podwykonawcami dokończyć inwestycję – poinformowała agencja Newseria.

– Tak naprawdę obiekt mostowy był realizowany przez podwykonawcze firmy, nie pracowników Alpine Bau, także my jesteśmy w stanie, wykonując decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego tę inwestycję dokończyć. Wręcz mamy takie polecenie, bo to jest decyzja administracyjna  podkreśla w rozmowie z  Newserią Lech Witecki, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.  Według niego, GDDKiA jest przygotowana na dokończenie inwestycji nawet w przypadku, gdy Alpine Bau nie zdecyduje się wrócić do budowy. Most w Mszanie może być zbudowany do końca przez podwykonawców. Cała reszta odcinka A1 z Świerklan do Gorzyczek jest gotowa.

W połowie maja firma Alpine Bau zerwała kontrakt na budowę autostrady A1. Przyczyną był spór z GDDKiA dotyczący budowy Mostu w Mszanie. Firma poinformowała, że projekt mostu wzbudza wiele kontrowersji w kręgu międzynarodowych ekspertów. Alpine przedkładała zamawiającemu liczne, konstruktywne propozycje rozwiązań profesjonalnego i bezpiecznego wykończenia mostu w Mszanie, poparte opiniami wielu międzynarodowych ekspertów budowy mostów.

Witecki zasugerował, że decyzja ta mogła być wynikiem błędnych informacji posiadanych przez nowego prezesa Alpine Bau.  – Miałem okazję go poznać, jest od miesiąca prezesem Alpine Bau. Dla mnie ta decyzja jest niezrozumiała, stąd pozwoliłem sobie na taki domysł. Poprosiłem, żeby zgodnie z kontraktem zawezwać jeszcze raz generalnego wykonawcę do tego, żeby kontynuował pracę, co stało się faktem i oddział w Katowicach z odpowiednim pismem przygotowanym przez inżyniera kontraktu wystąpi tłumaczy Witecki.

Kontrakt na wybudowanie 18,3 km odcinka autostrady A1 do granicy państwa z Republiką Czeską w Gorzyczkach Alpine Bau dostał w 2010 r. Cały odcinek, poza mostem w Mszanie, został już ukończony i przejęty przez GDDKiA. Alpine realizuje obecnie jeszcze dwa inne projekty dla GDDKiA - kontynuuje prace przy projekcie drogi S5 oraz drodze krajowej DK 16.

 

Źródło: Newseria

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.