Budimex dokończy zbiornik Racibórz Dolny

Oferta konsorcjum Budimexu oraz firmy Ferrovial Agroman okazała się najkorzystniejsza w przetargu RZGW w Gliwicach na dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny. 

Oferta konsorcjum Budimexu oraz firmy Ferrovial Agroman okazała się najkorzystniejsza w przetargu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach  na dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny. Wartość kontraktu wyniesie 734,85 mln zł netto. Roboty mają ruszyć w ciągu 180 dni od otrzymania listu akceptacyjnego i potrwać 740 dni. 

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami RZGW, procedury związane z wyborem nowego wykonawcy prowadzono tak, by podpisać umowę w drugiej połowie br. i przez kolejne dwa lata przeprowadzić prace budowlane. 

Przygotowując przetarg na dokończenie inwestycji – po wyrzuceniu w 2016 r. poprzedniego wykonawcy - przedstawiciele gliwickiego RZGW akcentowali, że wszystko odbywa się zgodnie z procedurami współfinansującego inwestycję Banku Światowego. 

W ostatnim czasie RZGW informował, że prowadzi "prace wyprzedzające" warte 120 mln zł, aby po wybraniu wykonawcy mógł on od razu przystąpić do realizacji przedsięwzięcia.

Obecnie koszt zbiornika, razem z już poniesionymi wydatkami, szacowany jest na 1,3 mld zł. Na kolejne 800 mln zł oceniana jest zmiana jego funkcji ze zbiornika suchego na wielofunkcyjny mokry.

Na razie zbiornik Racibórz Dolny ma być zbudowany jako polder - suchy zbiornik wypełniany wodą tylko przy powodzi. Jego zapora czołowa ma mieć 4 km długości (znajdzie się tam budowla przelewowo-spustowa), zapora lewobrzeżna - 9,6 km, a prawobrzeżna - 8,8 km. 

Dotychczasowe finansowanie pochodzi z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy, NFSiGW oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Zbiornik Racibórz Dolny zaprojektowano, wraz ze zrealizowanym już Wrocławskim Węzłem Wodnym, jako element systemu. Oznacza to, że bez tego zbiornika inne inwestycje przeciwpowodziowe na Odrze w razie powodzi nie zadziałają właściwie. Dlatego konieczne jest szybkie zakończenie inwestycji, przy zachowaniu jakości. 

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.