Alpine Bau zrywa kontrakt na budowę autostrady A1

Firma Alpine Bau zerwała dzisiaj kontrakt na budowę autostrady A1 na odcinku Świerklany – Gorzyczki. Przyczyną jest spór z GDDKiA dotyczący budowy Mostu w Mszanie.

Firma Alpine Bau złożyła dziś w GDDKiA oświadczenie o odstąpieniu od kontraktu na budowę mostu w Mszanie  na autostradzie A1. W uzasadnieniu napisała m.in., że projekt mostu wzbudza wiele kontrowersji w kręgu międzynarodowych ekspertów. Alpine przedkładała zamawiającemu liczne, konstruktywne propozycje rozwiązań profesjonalnego i bezpiecznego wykończenia mostu w Mszanie, które poparte były opiniami wielu międzynarodowych ekspertów budowy mostów. Kolejne spotkania nie przyniosły żadnego rezultatu. Wczoraj Alpine, wraz ze znanym projektantem mostów prof. Janem Biliszczukiem, zaproponowała przedstawicielom GDDKiA kolejne rozwiązanie. Dyrekcja, w odpowiedzi, podtrzymała żądanie wypłacenia gwarancji bankowej Alpine wysokości 12 mln euro (55 mln zł).  - Dokładaliśmy wszelkich starań, by znaleźć profesjonalne i konstruktywne rozwiązanie. Obecne działania GDDKiA nie mogą zostać zaakceptowane, w żaden sposób nie odpowiadają naszym wyobrażeniom dobrego partnerstwa. Jesteśmy rozczarowani - powiedział prezes Alpine, Arnold Schiefer. - Jako firma budowlana nie akceptujemy zmuszania nas do finansowania polskich projektów infrastrukturalnych i zrobimy wszystko, by bronić naszej stabilności finansowej.  Nie pozwolimy doprowadzić naszej firmy do stanu upadłości, jak to spotkało już liczne polskie firmy budowlane – dodał prezes Schiefer.

Firma podkreśla, że nawet w sytuacji, gdy jej polscy partnerzy ogłosili upadłość, jak miało to miejsce przy projekcie S5, ALPINE przejęła na siebie ciężar realizacji kontraktu. Cała branża budowlana w Polsce znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Problemy z realizacją budowy dróg nie wynikają w rzeczywistości wyłącznie ze zbyt niskich cen przetargowych jak twierdzi GDDKiA. W wielu wypadkach są one skutkiem wad dokumentacji i niewłaściwego przygotowania budowy przez GDDKiA, która następnie wszelkie finansowe skutki swoich niedociągnięć stara się przerzucić na firmy budowlane.
Kontrakt na wybudowanie 18,3 km odcinka autostrady A1 do granicy państwa z Republiką Czeską w Gorzyczkach Alpine Bau dostał w 2010 r. Cały odcinek, poza mostem w Mszanie, został już ukończony i przejęty przez GDDKiA. Alpine realizuje obecnie jeszcze dwa inne projekty dla GDDKiA - kontynuuje prace przy projekcie drogi S5 oraz drodze krajowej DK 16.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.