Alpine Bau chce unieważnienia przetargu na odcinek autostrady A1

fot. pl.wikipedia.org

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała we wtorek, że firma Alpine Bau chce unieważnienia przetargu na wybór wykonawcy ok. 18-km odcinka autostrady A1 od Świerklan do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Został on ogłoszony na początku kwietnia.

"Kancelaria prawna działająca na zlecenie firmy Alpine Bau wystąpiła do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych z wnioskiem o unieważnienie przetargu na wybór wykonawcy odcinka autostrady A1 Świerklany - Gorzyczki" - poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Pierwotnie to Alpine Bau miała wybudować ten odcinek autostrady A1 w terminie do sierpnia 2010 r. W grudniu ub.r. GDDKiA wypowiedziała kontrakt jako powód podając niewielkie zaawansowanie robót prowadzonych przez wykonawcę. Jak argumentowała Dyrekcja, rozwiązanie umowy było jedynym możliwym wyjściem z sytuacji, w której firma Alpine Bau uchylała się od realizacji warunków umowy.

Decyzję Dyrekcji Alpine Bau uznała za bezzasadną i zapowiedziała podjęcie kroków prawnych. Firma złożyła w styczniu pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie, wnosząc o ustalenie bezskuteczności odstąpienia od umowy przez GDDKiA.

"Działająca na rzecz Alpine Bau kancelaria prawna domaga się unieważnienia przetargu i ponownego jego ogłoszenia ponieważ zarzuca GDDKiA m.in. naruszenie zasad uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, w szczególności wykonawców z innych państw UE" - poinformowała we wtorkowym komunikacie GDDKiA.

Ponadto - według Dyrekcji - Alpine Bau zarzuca również dyskryminację wykonawców z innych państw UE poprzez zastosowanie kryteriów krajowych, a także poprzez określenie warunków ubiegania się o udzielenie zamówienia.

"W opinii GDDKiA działania Alpine Bau to kolejna próba wydłużania postępowania ze strony wykonawcy, co ewidentnie jest wyrazem złej woli" - napisała Dyrekcja. W jej ocenie zarzuty Alpine Bau są nieuzasadnione.

GDDKiA podkreśliła jednocześnie, że termin postępowania przetargowego nie jest zagrożony.

Zainteresowanie przetargiem firmy mają czas na złożenie ofert do 19 kwietnia. Do składania ofert cenowych w II etapie przetargu, który planowany jest na przełomie czerwca i lipca br., zaproszonych zostanie maksimum 20 potencjalnych wykonawców. Zawarcie umowy GDDKiA przewiduje w III kwartale tego roku.

Nowy wykonawca będzie musiał dokończyć budowę autostrady w ciągu 18 miesięcy. Jak zapewnia Dyrekcja, droga ma być gotowa przed EURO 2012.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.