Warimpex podsumował półrocze

W I półroczu 2013 r. Warimpex odnotował spadek przychodów o 6 proc. do poziomu 31,4 mln euro. Przychody w segmencie Hotels & Resorts były stabilne i wyniosły 29,4 mln euro, natomiast przychody w segmencie Development & Asset Management spadły o 50 proc. do prawie 2 mln euro. Wartość EBITDA była o 32 proc. wyższa niż przed rokiem i wyniosła 6,3 mln euro. Warimpex liczy, że do końca roku - może jeszcze w tym kwartale - sfinalizuje sprzedaż warszawskiego biurowca Le Palais.

Spadek całościowych przychodów ze sprzedaży o 6 proc. do 31,4 mln euro Warimpex przypisuje  zmniejszeniu przychodów ze sprzedaży z tytułu świadczenia usług deweloperskich na skutek ukończenia biurowca Le Palais w Warszawie. Przychody w segmencie Hotels & Resorts były stabilne, choć spółka w międzyczasie sprzedała hotel angelo w Monachium, a w porównywalnym okresie 2012 r. wskaźniki były wysokie z powodu Euro. Przychody w segmencie Development & Asset Management spadły w I półroczu o 50 proc. do prawie 2 mln euro. Wskaźnik EBITDA, szczególnie ważny dla Warimpexu, ponieważ nie podlega zniekształceniom wynikającym ze specyficznych w branży wycen, wzrósł o 32 proc. w porównaniu do poziomu sprzed roku. Wskaźnik EBIT wzrósł nawet o 55 proc. do 4,5 mln euro.
– W sumie wynik z działalności finansowej osiągnął wartość ujemną w wysokości 10 mln euro. Nie udało się tego jeszcze skompensować w I półroczu dobrym wynikiem operacyjnym i ostatecznie wynik finansowy netto okresu wyniósł minus 5,7 mln euro – podał Warimpex w raporcie. Jak poinformował na konferencji PAP Alexander Jurkowitsch, członek zarządu Warimpeksu, austriacka spółka ma do końca tego roku sfinalizować sprzedaż biurowca Le Palais w Warszawie. Być może uda się to jeszcze w tym kwartale. Pod koniec lutego Warimpex podpisał z funduszem IVG Warschau Fonds przedwstępną umowę sprzedaży biurowca przy ul. Próżnej, który został otwarty na początku roku i ma ok. 6,6 tys. mkw. powierzchni najmu. W lipcu Warimpex sprzedał pięciogwiazdkowy Hotel Palace w Pradze na rzecz czeskiego inwestora. Spółka systematycznie przegląda swój portfel aktywów hotelowych pod kątem ewentualnej sprzedaży.

Warimpex jest obecnie właścicielem, współwłaścicielem lub podmiotem prowadzącym w Europie Środkowo-Wschodniej 20 hoteli biznesowych i luksusowych o łącznej liczbie ponad 4,6 tys. pokoi oraz pięciu budynków komercyjnych i biurowych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 43 tys. mkw. Austriacka spółka prowadzi obecnie budowę drugiej fazy Airportcity St. Petersburg – Airportcity w Sankt Petersburgu to nasz priorytet. Ta inwestycja okazała się sukcesem, musieliśmy nawet odesłać niektórych potencjalnych wynajmujących. Ta lokalizacja ma olbrzymi potencjał, jest tam miejsce na kolejny etap – powiedział Alexander Jurkowitsch.

 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.