EPP zwiększa zyski w I półroczu 2018 r.

Hadley Dean prezes zarządu EPP

EPP, właściciel nieruchomości handlowych w Polsce, odnotował wzrost zysku przypadającego na akcjonariuszy o 32 proc. do 48,3 mln euro. Przychód netto wzrósł z kolei o 45 proc. do 66,2 mln euro. Przejęcie przez EPP pierwszej transzy portfolio M1 powiększyło portfel nieruchomości komercyjnych spółki o 194 000 mkw., zwiększając wartość portfela aktywów do ponad 2 mld euro. Wartość aktywów netto (NAV) na akcję wzrosła o 4 proc. do 1,37 euro.

Zysk na akcję za I półrocze 2018 r. wzrósł o 12 proc. do 5,82 eurocentów, dzięki czemu Spółka jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu w postaci wypłaty dywidendy za pełny rok na poziomie 11,6 - 11,8 eurocentów na akcję.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników osiągniętych w I półroczu. Pomimo wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele, nasze zespoły zarządzania aktywami i nieruchomościami były w stanie wypracować wysokie zyski. Sektor handlowy w Polsce jest nadal napędzany przez rosnącą klasę średnią, a współczynnik niewynajętej powierzchni handlowej pozostaje na poziomie poniżej 1 proc. – powiedział Hadley Dean prezes zarządu EPP.

W I połowie 2018 r. EPP znacznie zbliżyło się do założonego celu skoncentrowania swojej działalności na nieruchomościach handlowych. Udział tego typu obiektów w portfelu EPP wzrósł z 74 proc. w ubiegłym roku do 85 proc. w roku bieżącym, przy wzroście handlowej powierzchni najmu brutto (GLA) do 638815 mkw.

- Dobre wskaźniki makroekonomiczne w Polsce, w tym wzrost zatrudnienia, płac i wydatków konsumentów, przekładają się na wzrost konsumpcji i sprzedaży detalicznej. PKB rośnie w tempie znacznie powyżej średniej unijnej i to właśnie Polska pozostanie kluczowym rynkiem w Europie pod względem rozwoju handlu detalicznego w nadchodzących latach – powiedział Hadley Dean. 

Po finalizacji przejęcia obiektów M1, do 2020 roku EPP zostanie właścicielem 28 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad miliona metrów kwadratowych. Wszystkie obiekty są położone w lokalizacjach zapewniających dostęp do 40 proc. najbogatszych regionów Polski maksymalnie w 30 minut jazdy samochodem.

Po zamknięciu półrocza EPP przejęło również centrum handlowe King Cross Marcelin o powierzchni 45 300 mkw. w zachodniej części Poznania.

Budowa flagowej inwestycji EPP, czyli warszawskiej Galerii Młociny, przebiega zgodnie z planem, a obiekt jest już wynajęty w 87 proc. Otwarcie galerii zaplanowane jest na wiosnę 2019 r.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.